Ako si vytýčiť predsavzatia, ktoré sa konečne podarí dotiahnuť do úspešného konca?

Podeľte sa o svoje predsavzatia s blízkymi a sľúbte im, že ich dodržíte. Porušiť záväzok voči niekomu druhému je totiž ťažšie, ako porušiť sľub, daný sebe.

29.01.2024 09:30
fit, žena, fitness, cvičenie, tréning, strava,... Foto:
Aké predsavzatia ste si stanovili vy?
debata

Iba každý deviaty človek dokáže dosiahnuť cieľ svojho predsavzatia, pričom je potrebné myslieť na to, že vytvorenie nového návyku trvá 21 dní až 3 mesiace.

Prečo si vlastne dávame novoročné predsavzatia? „Okrem narodenín len ťažko nájdete väčšiu príležitosť na nový začiatok, než je Nový rok. Zanechávame za sebou jedno obdobie a v tom novom chceme byť tou najlepšou verziou seba samého, či už sa to týka našej osobnosti, emócií, intelektu, fyzickej podoby alebo hoci aj sociálnych zručností. Hovorí sa tomu aj efekt nového štartu. Nový rok je tiež ľahko zapamätateľný míľnik,“ ozrejmuje psychológ Mgr. Róbert Braciník.

bicykel, cyklistika, cyklistka, cykloturistika, cyklotrasa, cyklocesta, bicyklovanie, prilba Čítajte viac Fakt zaujímavé prepočty! Novoročné predsavzatia o zdravšom živote prinesú finančné zisky. Vymeníte auto za bicykel?

Novoročné predsavzatie si už aspoň raz dal každý, no napriek dobrému úmyslu svoj sľub sebe samému dodrží len 9 až 12 ľudí zo sto. Róbert Braciník to vysvetľuje v prvom rade tým, že si dávame nereálne, príliš veľké a všeobecné predsavzatia. "Napríklad si povieme, že sa nebudeme rozčuľovať, budeme dochvíľni v práci, budeme milší na blízkych. Alebo že schudneme 10 kíl, budeme každý deň cvičiť, začneme jesť zdravo. Toto sú však skôr túžby a nie ciele a sú už vopred odsúdené na zánik, pretože im chýba konkrétny plán a tak vlastne ani nevieme vyhodnotiť, či sa nám pri ich realizácii darí alebo nie,“ vysvetľuje odborník na psychiku.

toast, avokádo, vajíčko, raňajky, Čítajte viac Váš fit deň sa môže začať aj obľúbenými raňajkami Any Ivanovičovej

Expert na ľudskú dušu radí postaviť sa k akejkoľvek zmene, ktorú chceme prijať, ako k serióznemu projektu. „Dajte si malé, čiastkové ciele, ktoré zvládnete naplniť v priebehu pár dní a stanovte si malú odmenu. Dodržujte konzistenciu a nevytvárajte na seba príliš veľký tlak. Ak ste nestihli cvičiť ráno, zacvičte si večer. Ak viete, že úlohu nedokončíte načas, povedzte to šéfovi hneď, akonáhle to zistíte a dajte mu aj reálny termín, kedy ju odovzdáte. Pomáha tiež zapisovať si, čo sa nám podarilo a čo nie a prečo – vlastné poznámky a zápisy sú účinnejším nástrojom kontroly a motivácie, ako sa na prvý pohľad môže zdať,“ radí Braciník.

plank, planking, tréning, žena, cvičenie Čítajte viac Čo vám prinesie každodenné cvičeniu planku?

Vytvorenie nového návyku trvá 21 dní až tri mesiace, v závislosti od individuality človeka a od činnosti, ktorú chce zmeniť alebo ju chce do svojho života prijať. "Dobrou pomôckou vám bude aj motivačná literatúra. "Motivačná literatúra často diskutuje o rôznych situáciách a prekážkach, s ktorými sa ľudia stretávajú pri dosahovaní cieľov a tak nám pomáha vysporiadať sa aj s neúspechom, neistotou alebo odporom. Pre niekoho môže byť účinná autobiografia úspešného človeka, pre iného je to napríklad odborná literatúra. Opakovanie pozitívnych myšlienok nás môže udržiavať zameraných na svoje úsilie, v ťažkých časoch môže motivačná literatúra poskytovať dávku nádeje a podpory. Príbehy iných, ktorí prekonali podobné ťažkosti, môžu slúžiť ako inšpirácia na pokračovanie v našej snahe,“ uznáva silu literatúry psychológ.

Tieto myšlienky dopĺňa Eva Sabolová z najväčšieho predajcu kníh z druhej ruky Knihobot. „Sebarozvojové tituly patria u nás k tým najobľúbenejším a pri týchto knihách máme aj najčastejšie požiadavky na postráženie dostupnosti. Napríklad Atómové návyky či Rýchlokurz geniality sa vypredajú okamžite, akonáhle sa objavia v ponuke.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #tréning #motivácia #predsavzatia

+ Praktikovanie vďačnosti posilňuje pozitívny pohľad na život.
Nie všetko, čo je lacné je aj kvalitné, aby ste...

+ Pobyt na slnku vám síce dodá pigment, ale pozor na kožné ochorenia.
Dostanete finančnú odmenu za snahu a...