Žerucha je bohatá na vitamíny C, A, K a B2 a tiež horčičné oleje, ktoré majú antibakteriálne účinky a podporujú trávenie. Obsahuje tiež veľa vápnika, draslíka a horčíka, látky, ktoré sú dôležité pre kosti a svaly. To však nie je všetko, bylinka má aj značné množstvo železa, ktoré je nevyhnutné pre krvotvorbu a zásobovanie organizmu kyslíkom.
Čítajte viac Pažítka: Povzbudí telo a pomôže pri diéteŽerucha sa využíva aj v homeopatii. Táto listová zelenina sa zvyčajne používa na liečbu infekcií močových ciest. No žerucha pomáha aj proti metabolickým problémom, zvýšenej teplote či nachladnutiu. Bylinu možno dokonca použiť zvonka napríklad na ošetrenie stareckých škvŕn.
Žerucha sa používa ako potravina aj liek už od stredoveku. Pôvodne pochádza z juhovýchodnej Európy a západnej Ázie, no v súčasnosti rastie takmer vo všetkých častiach sveta. Rastlinka je so svojou jemne štipľavou a horkastou chuťou vhodná nasekaná na chlieb, do domácich nátierok alebo ako prísada do šalátov, bylinkového tvarohu, smoothies a polievok.
Čítajte viac Žiadne maslo ani majonéza. Krémová a nízkokalorická omáčka k špargli z avokáda podľa Jamieho OliveraŽerucha je dostupná v obchodoch či na trhoch, no rastie aj vo voľnej prírode. Pestovanie žeruchy vo vlastnej záhradke je dosť zdĺhavé, ale môže fungovať – rastlina potrebuje polotienisté až tienisté stanovište, najvhodnejší je prírodný zdroj vody, akým je napríklad záhradné jazierko. Ako si vypestovať žeruchu na tácke čítajte tu.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Krémová zemiaková polievka s údeným lososom a žeruchou na Varecha.sk
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Losos s mandľovou krustou podľa Nikoly Krčovej na Varecha.sk