Rodičia pozor! Cudzie teleso v detskom organizme predstavuje veľké riziko, všímajte si varovné signály

Prípady cudzích telies v detskom organizme nie sú ojedinelé a niektoré môžu viesť až k operačnému zákroku.

29.04.2022 11:38
dieťa, nos, problém, ústa, choroba, dievčatko Foto:
Najčastejšie sa cudzie teleso nájde v uchu, v ústach a v nose.
debata

Upozorňuje na to lekár detského oddelenia kežmarskej nemocnice Jozef Serafín v súvislosti s prípadom, keď deväťročnému chlapcovi vyberali z ucha alkalickú baterku operačne. Okrem zápalu, bolesti a horúčky mu spôsobila aj opuch a odumretie tkaniva na stene zvukovodu.

Najčastejšie sa cudzie teleso nájde v uchu, v ústach a v nose. Možno ho však identifikovať v rôznych častiach dýchacej trubice, tráviaceho či dokonca urogenitálneho traktu, ozrejmil Serafín a upozornil, že v každom prípade to predstavuje pre dieťa riziko. Dôležité je podľa neho sledovať signály, že niečo nie je v poriadku. Rodičom sa môže zdať, že dieťa nie je vo svojej koži. Malé deti zvyknú vo väčšej miere alebo inak plakať ako obvykle a bývajú nespokojnejšie. Staršie zase môžu vyhýbavo komunikovať, báť sa, sťažovať sa na bolesti v postihnutej časti tela, priblížil kežmarský lekár.

dieťa, strava, zdravá strava, tanier, zelenina Čítajte viac Deti majú jesť "dúhu"! Čo robiť, ak isté potraviny odmietnu?

Ďalšie príznaky sa podľa neho odvíjajú od typu cudzieho telesa a jeho umiestnení, pri zasiahnutí dýchacích ciest napríklad dominuje kýchanie a kašeľ. Vďaka tomuto obrannému reflexu sa snaží telo vypudiť predmet von. Ak sa to nepodarí, môže v konečnom dôsledku dôjsť k uduseniu, upozornil Serafín. Dodal, že pri prehltnutí dokáže objekt spôsobiť nepriechodnosť tráviacej trubice alebo poškodiť jej stenu. To môže viesť k jej prederaveniu, krvácaniu do okolia či spôsobiť infekciu.

kilá - obezita - dieťa - nadváha - rodič Čítajte viac Obezita postihuje na Slovensku čoraz viac aj deti, väčšie problémy majú chlapci

Pri vyšetrení sa lekári pýtajú najmä na charakter cudzieho telesa, predpokladaný čas, kedy sa do organizmu dostalo a celkové ťažkosti dieťaťa. Následne ho hľadajú pohľadom, hmatom, prípadne röntgenom a ultrazvukom. Po vyhodnotení sa stanoví postup, ako čo najefektívnejšie a najmenej zaťažujúco predmet odstrániť.

S prípadmi cudzích telies sa lekári stretávajú predovšetkým u malých detí do troch rokov, prípadne mentálne hendikepovaných, ktorí nevedia správne používať predmety okolo seba. Objavujú sa však aj prípady, keď sa cudzie teleso zaviedlo do detského organizmu násilne. Treba klásť dôraz na správny výber hračiek, pomáha adekvátna úprava prostredia, aby bolo zaujímavé aj bezpečné a v neposlednom rade je dobré venovať deťom primeranú pozornosť pri denných aktivitách, radí Serafín. Dôležité podľa neho je tiež mať s dieťaťom úprimný vzťah, aby sa nebálo priznať.

debata chyba
Viac na túto tému: #dieťa #operácia #cudzie teleso
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy