Obezita postihuje na Slovensku už aj najmladšie ročníky a podľa posledných štatistických údajov máme na Slovensku viac ako 12-tisíc obéznych detí evidovaných v rámci ambulancií všeobecnej starostlivosti o deti a dorast, uvádza Alžbeta Sivá, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Údaje ukazujú, že problém s obezitou majú viac chlapci než dievčatá a najviac obéznych chlapcov je vo veku šesť až 14 rokov. „Obezita u detí a dospievajúcich osôb predstavuje veľké riziko, ktoré vplýva na samotný vývin a celkové zdravie. Skracuje detstvo, lebo urýchľuje nástup puberty, vedie k cukrovke druhého typu, vysokému krvnému tlaku, kardiovaskulárnym chorobám a priamo súvisí aj s viacerými typmi rakovinových ochorení,“ upozorňuje NCZI.
Centrum pripomína, že obezita sa stáva závažným zdravotným problémom v 21. storočí, pričom významné úlohy v jej rozšírení v spoločnosti predstavuje najmä nevhodná strava a sedavý spôsob života. „Preto sa organizácie zaoberajúce sa problematikou obezity rozhodli vyhlásiť 4. marec Svetovým dňom obezity. Ich cieľom je upozorniť na závažnosť problému obezity a potrebu ozdravenia životného štýlu,“ komentuje NCZI, ktoré obezitu vníma nielen ako problém tejto, ale aj budúcich generácií.
IDE O NÁS – prečo sa Slováci nehýbu? A ako to zmeniť?
Nedostatok pohybu je jeden zo zásadných problémov modernej civilizácie, ktorý prináša so sebou veľké množstvo negatív. Odrážajú sa v našom fyzickom aj mentálnom zdraví, spôsobujú nám choroby, nadváhu, demotiváciu v súvislosti s bežnými dennými činnosťami vo všeobecnosti. Prečo sa ale svet prestáva hýbať?