Zvýšená únava, poruchy spánku či strata sexuálneho apetítu? Možno vás trápi táto diagnóza...

Poruchy nálady sa u ľudí najčastejšie vyskytujú na jar a jeseň.

10.03.2024 07:28
žena, zlá nálada, hnev, sťažnosť, mladá žena Foto:
Zmeny nálad vyvolané ročným obdobím nie sú až také nezvyčajné.
debata (1)

Sezónna afektívna porucha, teda porucha nálady spôsobená zmenou ročného obdobia, sa môže vyskytnúť v každom veku. Upozornila na to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre psychiatriu Ľubomíra Izáková.

„Na Slovensku sa najčastejšie poruchy nálady objavujú v jarných a jesenných mesiacoch. Na jar sú nároky na organizmus vysoké z hľadiska naštartovania sa po zime, na jeseň sa zase prispôsobujeme zmene počasia, chýba nám slnko,“ priblížila.

2068928216 Čítajte viac Nie je bežné milovať hneď cudzie dieťa len preto, lebo milujem jeho otca. Aké sú moderné macochy? Za zlé už byť nemusia, majú výhodu, hovorí odborníčka

Príznakmi sezónnej afektívnej poruchy sú zmena chuti do jedla, zvýšená únava či poruchy spánku. „Všeobecne sa emócie stávajú plochými, prevládajú negatívne pocity. Človeku chýba pocit potešenia, preto stráca aj motiváciu a chuť niečo robiť,“ doplnila Izáková.

Pacienti môžu trpieť aj zápchou, suchosťou v ústach či stratou sexuálneho potešenia. Lekára by podľa odborníčky mali ľudia vyhľadať vtedy, ak sú príznaky také intenzívne, že negatívne ovplyvňujú ich fungovanie. „Ťažkosti by mali trvať aspoň dva týždne. Ďalšou charakteristikou je, že ťažkosti nemajú súvislosť s vyvolávajúcou príčinou,“ uzavrela.

Pozrite si tiež
Milovať okamžite cudzie dieťa, lebo milujete jeho otca? To nie je bežné, hovorí Inka Grohoľová. Aké sú moderné macochy?
Video
Zdroj: TV Pravda
1 debata chyba
Viac na túto tému: #ročné obdobie #porucha #zmena nálady

+ Domácich koláčikov bolo dosť, upravte svoj jedálniček čo najskôr.
Kým do niečoho investujete, tak si to poriadne...

+ Trávenie času s rodinou a priateľmi vám prinesie radosť a pocit naplnenia.
Šetriaci režim vám asi nič nehovorí,...