Niekedy stačí málo
Nemusíte počítať kalórie a pri každom súste zvažovať, či vás neposúva ďalej od vašej vysnívanej váhy. Máme dobré správy, aj relatívne malé zmeny prinesú významný progres vo vašom zdraví a vcelku prispejú k ozdraveniu vášho stravovania. Postupnými zmenami navyše zistíte, že sa vám aj zmenia doterajšie chuťové preferencie. Budete napríklad menej soliť alebo menej bažiť po sladkostiach. navyše drobné zmeny dokážete vo svojom živote omnoho lepšie manažovať aj prijať, ako tie radikálne.
Reštaurácie len príležitostne
Bude to dobrá správa pre vašu peňaženku a žalúdok súčasne. Fastfoodové jedlá medzi sebou kombinujú nutrične prázdne suroviny ako dresingy, slaninu, tučný syr alebo biele pečivo. Konzumáciou takého jedla si ukrojíme veľkú porciu denného energetického príjmu, ale organizmu nedodáme živiny, ktoré potrebuje. Pre predstavu, 1 g tuku znamená v energetickom príjme 38 kJ, zatiaľ čo rovnaké množstvo bielkovín predstavuje 17 kJ. Jedlám chýbajú komplexné sacharidy, zdravé tuky, ale aj vlákninu a vitamíny. Navyše obsahujú nadmerné množstvo soli. Ak obmedzíme tieto jedlá, znížite energetický príjem a výrazne ozdravíte stravu. Skúste si do práce variť aspoň pár dní v týždni, zvyšok pokojne obedujte v reštaurácii. Uvidíte, že, aj táto drobná zmena sa už prejaví.
Čítajte aj Tréner radí: Ako si neublížiť v posilňovni a získať postavu snovZnížte príjem údenín
Do údenín ako salámy či klobásy sa pri výrobe používa veľké množstvo soli a mnohokrát aj s pridaným dusitanom sodným. Vysoké množstvo sodíka spôsobuje zadržiavanie tekutín v organizme. Bunky, ktoré sa snažia sodík zriediť, vedia zväčšiť svoj objem až 20krát, a preto môže pri vysokej konzumácii soli dôjsť k zavodneniu. Zadržiavanie vody v tele komplikuje aj spaľovanie. Tým, že eliminujete v jedálničku tučné údeniny, významne ponížite energetický príjem. A uvidíte, že vám ani nebudú tak chýbať.
Zvýšte podiel ovocia a zeleniny
Napríklad na olovrant, alebo desiatu si dajte namiesto sladkostí ovocie. Zelenina a ovocie sú významným zdrojom vlákniny, ktorá pomáha udržovať tráviaci trakt v kondícii. Miska s objemom 400 g s ovocím a zeleninou pokryje zhruba jej tretinový denný príjem. Zvyšnú časť potom hravo doplníte orechmi, semienkami, strukovinami alebo celozrnným pečivom. Do jedálnička hravo zaradíte zeleninu ako prílohu. Nakrájajte ju na väčšie kusy, osoľte, pridajte bylinky, pokvapkajte jemne olejom a dajte piecť. Činnosť čriev sa vďaka vláknine a tekutinám aktivuje a váš metabolizmus bude fungovať lepšie.
Podporte imunitu
Zelenina a ovocie obsahujú prebiotiká. Tie slúžia ako potrava živým mikroorganizmom. Práve probiotiká a prebiotiká stoja za odolným imunitným systémom a správne fungujúcim metabolizmom. A ten ako už určite viete je zárukou toho, že budete nielen vyzerať zdravo, ale aj štíhlo.