Strečing má unikátny efekt
Nejde len o naťahovanie svalov. Skvelým bonusom je využívanie dychu. Väčšina svalov totiž relaxuje práve s výdychom. S nádychom teda zaujmite pozíciu na natiahnutie a s výdychom natiahnite. Celkový efekt sa zvyšuje, ak sa budete vedome sústrediť na naťahovanú oblasť. A ako dlho naťahovať? Optimálne je vydržať tak dlho, pokiaľ neucítite, že napätie v preťahovanej svalovej skupine postupne poľavuje. A naštartuje sa vám nový život.
Dodá energiu
Zabudnite na rannú kávu, ktorá vám energiu poskytne iba na dlh. Privstaňte si a ponaťahujte sa. Uvidíte, že deň bude oveľa lepší. Len niekoľko minút naťahovania totiž výrazne zlepšuje prietok krvi celým organizmom vrátane mozgu. Aktivujete teda nielen telo, ale aj myseľ, ktorá potrebuje byť najmä ráno svieža a schopná riešiť úlohy.
Prevencia zranení
Pravidelné naťahovanie posilňuje jemnú svalovú koordináciu, ktorá je dôležitá na udržiavanie rovnováhy počas pohybu. S tým súvisí aj lepšia orientácia v priestore a zachovanie stability. Budete voľní, pružní, orientovaní a tiež obratní. Nemusíte sa potom obávať, že vás na lopatky položí nejaký pád alebo zakopnutie. Aktuálne hlavne počas zimy.
Čítajte aj Je 10-tisíc krokov nové magické číslo? Koľko kalórií takto minieme?Buduje flexibilitu
Pravidelný strečing rieši stuhnutosť svalov a kĺbov a maximálne zvyšuje rozsah pohybu. Flexibilita je dôležitá pre každodenné fungovanie aj pre šport. Umožní telu pracovať intenzívnejšie a zároveň bezpečnejšie. Pružné kolená a bedrá vás pustia hlbšie v drepe, posilnené a voľné ramená zase lepšie podržia pri stoji na hlave, pevný stred tela a pružná chrbtica ochráni pred dopadmi sedavého životného štýlu.
Zbaví stresu
Chúlite sa do seba ako plod v maternici? Je to výsledok stresu. Naťahovanie vám prospeje nielen fyzicky, ale aj psychicky. Uvoľní stuhnuté svalstvo a otvorí pozitívnu myseľ. Počas strečingu by ste mali byť schopní sa uvoľniť tak, aby vám to bolo príjemné. Neponáhľajte sa. Užijete si pohodové cvičenie, telo rozpustí stres a bude ho následne lepšie znášať.