Mobil v rukách detí je ako dopamínový šok. Začne na vás kričať, ak mu ho nechcete dať? Je to znak závislosti

Bez digitálnych technológií si už málokto z nás dnes dokáže predstaviť svoj život. Staršia generácia sa síce stále oháňa tvrdením, že im podliehajú najmä mladší, ale pravda je niekde inde. Čo si myslí psychológ Matěj Krejčí?

24.10.2023 09:15
debata
Majme radosť z objavovanie, ale strážme si hranice, hovorí Matěj Krejčí
Video
Zdroj: TV Pravda

V rozhovore sa tiež dozviete:
- je problém s digitálnou závislosťou naozaj len problémom mladej generácie
- v čom je ohrozená najviac generácia stredná a staršia, keď príde na digitálne technológie
- čo spôsobia rodičia deťom, ak im pri každej možnej príležitosti dajú do rúk tablet alebo mobil
- v čom je závislosť k technológiam podobná s alkoholizmom
- čo sú bezmobilné zóny a prečo by sme ich mali mať všetci doma
- čím môže inšpirovať autor Toma a Jerryho Gene Deitch, ktorý ešte ako 95-ročný pracoval s technológiami či sociálnymi sieťami

Ako uviedol psychológ a odborník na digitálny detox v rozhovore pre TV Pravda, digitálne technológie a závislosť na nich sú komplexný problém, ktorý sa týka ľudí naprieč generáciami.

Na každú z nich má však trochu iný dopad. Spoločným menovateľom je fakt, že ak to preháňame, digitálne technológie a svet sociálnych sietí majú negatívny vplyv na našu psychiku, vzťahy s inými, na súkromný, ale dokonca aj na pracovný život.

Psychológ Matěj Krejčí. Foto: Media Central
Psychológ Matěj Krejčí. Psychológ Matěj Krejčí.

Krejčí sa v rozhovore pre TV Pravda dotkol viacerých problémov, ale zároveň ponúkol aj riešenia. Jedno z nich spája s legendou kresleného filmu – autorom slávnej dvojice Tom & Jerry.

Tomáš Eichler Čítajte viac Pokazí vám poobedňajší šlofík nočný spánok? Odpovedá odborník z Viedenskej univerzity: Toto má naozaj vplyv!

„Gene Deitch, muž, ktorý nakreslil Toma a Jerryho, mal 95 rokov, keď používal všetky dostupné technológie a mal aj sociálne siete na geniálnej úrovni. Zhovárali sme sa o tom a práve kúzlo je v tom pochopiť, ako to funguje a nie všetko si do života začleňovať. Mať radosť z objavovania, ale tiež si uvedomiť, aký vplyv to na nás môže mať a dokázať si nastaviť určite hranice,“ vysvetlil Krejčí na otázku, s akou zásadov môžu ľudia zvládnuť masívny nástup digitalizácie do našich životov. Viac si pozrite v našom rozhovore.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #psychológ #psychika #digitálne technológie

+ Dbajte na životosprávu, netrápte toľko svoj žalúdok a obmedzte slané jedlá.
Začnete s...

+ Chorobu je potrebné vyležať doma v posteli, nemáte čo robiť v práci.
Doprajte si kadernícky alebo...