Silná bylina
Materina dúška (Thymus) je rod bylín, ktorý je známy pre svoju arómu a využitie v ľudovom liečiteľstve, gastronómii aj v okrasných záhradách. Latinský výraz Thymus má pravdepodobne svoj pôvod v slove thyo, ktoré sa prekladá ako vôňa. Niektoré zdroje však uvádzajú, že názov vychádza z gréckeho výrazu „thymos“, čo znamená sila a odvaha. A nebola by to náhoda, pretože táto bylina má naozaj zaujímavú silu.
Pozitívna zmes látok
Materina dúška obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok, vďaka čomu sa radí medzi byliny často využívané nielen v ľudovom liečiteľstve, ale aj vo farmaceutickom priemysle. Medzi najdôležitejšie účinné zložky, ktoré tieto rastliny obsahujú, patria predovšetkým esenciálne oleje, ktoré sú prítomné prakticky v každej nadzemnej časti rastliny. Liečivý potenciál materinej dúšky majú podľa odborníkov na svedomí predovšetkým flavonoidy, tymol, karvakrol, eugenol alebo luteolín.

Sila dezinfekcie
Materine dúške sa pripisujú hlavne antiseptické, dezinfekčné a upokojujúce vlastnosti. Preto sa najčastejšie využíva pri ťažkostiach s dýchacími cestami, ako sú napríklad bronchitída, chrípka alebo kašeľ a to vo forme čaju a sirupov. Tiež sa pridáva do vody pri inhalácii pary na uvoľnenie dýchacích ciest. Vďaka antiseptickým a dezinfekčným vlastnostiam je navyše vhodná aj na podporu hojenia rôznych raniek, vredov alebo kožných neduhov.
Uvoľňuje nielen nos
Materinu dúšku ocenia aj ženy, ktoré trpia menštruačnými problémami, pretože táto bylinka dokáže zmierniť menštruačné kŕče. Počas týchto ťažkostí je tak možné popíjať čaj zo sušenej byliny alebo prikladať na oblasť podbrušku obklad z materinej dúšky, ktorý možno využiť aj v prípade opuchov a pomliaždenín.
Podporí sladké sny
Ak vás trápi nespavosť, môžete si skúsiť dať vankúšik vyplnený sušenými kvetmi pod vankúš. Hovorí sa, že materina dúška upokojuje a pomáha tak pri problémoch s nespavosťou. Súčasne veľmi príjemne vonia a navodzuje aj stave relaxácie.