Optimizmus je tá správna cesta
Vedci z kliniky Mayo skúmali lekárske správy 839 pacientov, ktorí sa v rokoch 1962 až 1965 podrobili štandardným testom vyšetrenia osobnosti. Vedecký tím Dr. Maruta zistil, že vysoký stupeň pesimizmu významne korešpondoval s nadpriemernou mierou úmrtnosti. A naopak, tí účastníci štúdie, ktorí boli optimistami, mali životné vyhliadky podstatne lepšie, než by sa dalo očakávať. A to nie je všetko, čo optimistický postoj k životu dokáže.
Optimizmus chráni ženy pred infarktom a skorou smrťou
Výskum zverejnený v časopise Circulation sledoval celých osem rokov 100 000 žien. U pesimistiek boli zistené vyššie hladiny cholesterolu a krvného tlaku, čo sú faktory, ktoré vedú k infarktu. Stále ale platí, že dôležitejšiu úlohu ako osobnostné naladenie hrá to, či sa nám podarí odbúrať zdraviu škodlivé aktivity ako je fajčenie alebo prejedanie.
Dobrá nálada a smiech uvoľňujú cievy
Zistili to vedci z amerického Baltimore. Naopak zlosť cievy zužuje a navyše zvyšujú pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny. Frustrácia a napätie zase môžu vyvolať nedostatočné prekrvenie srdca u 40 až 70 percent pacientov. Riziko infarktu v nasledujúcich dvoch hodinách po záchvate hnevu sa zvyšuje viac ako dvojnásobne.
Čítajte aj Slnko nám nielen sfarbí pokožku. S telom toho dokáže omnoho viacOptimizmus pomáha pri liečbe rakoviny
Nemôžeme síce jednoznačne tvrdiť, že optimista, ktorý trpí rakovinou, sa uzdraví a pesimista zomrie. Môže to byť aj naopak. Ale človek, ktorý nestratí nádej a dokáže mať zo života radosť, nezanedbateľne zvyšuje svoju šancu na vyliečenie. Optimista navyše lepšie spolupracuje s lekármi a býva aktívny aj v prístupe k liečbe, čo obvykle zlepšuje jej efektivitu.
Pesimisti sú častejšie chorí a majú viac úrazov
Podľa psychológa Dr. Seligmana sú pesimisti náchylnejší na depresiu, častejšie fajčia, pijú, vyhýbajú sa lekárom a aj inak zanedbávajú svoje zdravie. Pesimistický prístup k životu je tiež často dávaný do súvislosti s oslabením funkcií imunitného systému.
Pesimistov ohrozuje mŕtvica
Starším ľuďom trpiacim pesimizmom hrozí trikrát väčšia pravdepodobnosť mozgovej mŕtvice ako ľuďom, ktorí sa dokážu zo života radovať a nestrácajú nádej. To je záver výskumu vedcov z univerzity v americkom Texase, ktorí šesť rokov skúmali 2500 ľudí starších ako 65 rokov.