Vedci objavili mikroplasty už aj v materskom mlieku! Tu je odporúčanie pre tehotné ženy - čomu sa vyhnúť?

Vedci po prvýkrát odhalili mikroplasty v materskom mlieku, uviedol denník The Guardian s odvolaním sa na novú štúdiu.

17.10.2022 11:00
dojčenie - matka - dieťa - kŕmenie - materské... Foto:
Vedci po prvýkrát odhalili mikroplasty v materskom mlieku.
debata

Jej autorov veľmi znepokojili možné dopady na zdravie novorodencov. Dojčatá sú voči chemickým znečisťovateľom obzvlášť zraniteľné a preto je potrebné vykonať ďalší výskum. Dojčenie podľa autorov výskumu ale aj naďalej zostáva zďaleka najlepším spôsobom výživy malých detí.

Vedci odobrali vzorky materského mlieka 34 zdravým matkám týždeň po pôrode v talianskom Ríme. V 75 percentách z nich objavili mikroplasty. Zistenia považujú za znepokojujúce, aj keď nepoznajú presný vplyv mikroplastov na človeka. V laboratóriu však už bolo preukázané, že môžu poškodzovať ľudské bunky.

dieťa, strava, zdravá strava, tanier, zelenina Čítajte viac Deti majú jesť "dúhu"! Čo robiť, ak isté potraviny odmietnu?

Odborníci už odhalili mikroplasty v placentách tehotných žien, v ľudskej krvi aj v pľúcach. Tieto drobné čiastočky, ktoré pochádzajú z vlákien oblečenia, pneumatík, kozmetiky a mnohých ďalších zdrojov, boli nájdené po celej planéte, od vrcholu Mount Everestu až po najhlbšie oceány. Podľa mnohých štúdií ich ľudia konzumujú v potravinách aj vo vode a tiež ich vdychujú.

Vedci pozorovali, ako matky konzumujú potraviny a nápoje v plastových obaloch, jedia morské plody a používajú osobné hygienické potreby obsahujúce plasty. Nezistili však žiadnu súvislosť s prítomnosťou mikroplastov v ich materskom mlieku. To podľa autorov štúdie naznačuje, že všadeprítomnosť mikroplastov v životnom prostredí „robí vystavenie človeka nevyhnutným“.

tehotná žena, tehotenstvo, práca Čítajte viac Nesprávne sedenie počas tehotenstva môže skomplikovať dokonca aj pôrod

Taliansky tím tiež identifikoval mikroplasty v ľudských placentách v roku 2020. „Dôkaz prítomnosti mikroplastov v materskom mlieku tak zvyšuje naše veľké obavy o mimoriadne zraniteľnú populáciu dojčiat,“ uviedla doktorka Valentina Notarstefanová z Polytechnickej univerzity v stredotalianskej Ancone.

„Bude veľmi dôležité posúdiť spôsoby, ako znížiť vystavenie týmto kontaminujúcim látkam počas tehotenstva a dojčenia,“ dodala. „Je však potrebné zdôrazniť, že výhody dojčenia sú oveľa väčšie ako nevýhody spôsobené prítomnosťou znečisťujúcich mikroplastov. Štúdia, ako je tá naša, nesmie obmedziť dojčenie detí, ale naopak, zvýšiť povedomie verejnosti a tlačiť na politikov, aby presadzovali zákony, ktoré znečistenie znižujú,“ povedala vedkyňa.

Podľa Notarstefanovej by tehotné ženy mohli skúsiť vyhýbať sa „potravinám a nápojom baleným v plaste, kozmetike a zubným pastám obsahujúcim mikroplasty a oblečeniu zo syntetických tkanín.“

debata chyba
Viac na túto tému: #dojčenie #materské mlieko #mikroplasty

+ Nezahrávajte sa s vaším zdravím, lebo vám to oplatí dvakrát horšie.
Na bankovom účte toho veľa neostalo, začnite...

+ Obmedzte pitie alkoholu, jednoznačne to na naše telo nemá dobrý vplyv.
V práci ste najlepší z najlepších, snažte...