Odpustenie je najlepšia forma, ako pomôcť sebe
Možno po hádke držíte v sebe nenávistné postoje a tvrdíte, že druhému človeku nikdy neodpustíte. No efekt je taký, že toho druhého sa to nijako nedotkne a trpíte vlastne len vy. Odpustite a zabudnite. „Keď odpustíte, vidíte toho kto vám ublížil v širšom kontexte a možno pochopíte aj jeho konanie,“ hovorí Robert Enright profesor psychológie na University of Wisconsin v Madisone. Navyše odpustením prestanete vo svojom organizme pestovať negatívne pocity. Za to vám rozhodne zdravie stojí.
Zapíšte si, prečo odpúšťať
Enright navrhuje zapisovať si do denníka to, komu ste čo odpustili a čo už nechávate za sebou. Na čo je to dobré? Čo možno neviete posúdiť sami odhaľuje psychológ. Vďaka tomu nielenže odpúšťate, ale mení sa váš postoj voči sebe. Odhadzujete totiž od seba pozíciu obete a začínate byť sebavedomou. To, ktorá odpúšťa a namiesto vŕtania sa v minulosti už vnímate nový zmysel života.
Čítajte aj Najúčinnejšia technika na zníženie stresu. Zaberie vám len dve minútyVytvorte si priestor pre budúcnosť
To znamená, že staré zranenia dokážu omnoho lepšie chrániť vašu psychiku pred tými novými. Nehovoríme však o zatrpknutosti. Mnoho vecí, ktoré sa vás v minulosti dotkli už okolo vás len tak prejdú. Robert Enright preto tvrdí, že odpustiť druhému znamená hlavne odpustiť sebe a to aj v budúcnosti. Už totiž pochopíte, že ak sa stretnete s podobným vzorcom psychického ublíženia, tak vás natoľko nezasiahne, pretože už ste sa s ním kedysi vyrovnali a dokázali odpustiť. Ide o akýsi imunitný systém psychiky.
Pozrite sa na to dobré v človeku
Je to niekedy ťažké. Ale oplatí sa to. Aj ten, ktorý vám ublížil má svoje dôvody, príčiny konania. Občas netreba byť príliš empatický ku svojim nepriateľom, ale oplatí sa vedieť, že konanie druhého človeka môže vychádzať z jeho vlastných zranení. Robert Enright preto upozorňuje, že ak človek odpustí, tak nielenže pomôže sebe, ale rovnako tak nebude reagovať zraňujúco k iným. Pretože zranený človek zraňuje ďalej.