Ako efektívne zvládnuť home office? Aj vďaka princípu 8/8/8

Ak pracujete formou home office, je zvlášť dôležité stanoviť si isté pravidlá, aby ste sa udržali fit fyzicky aj psychicky. Jedným z nich je aj princíp 8/8/8. Aké sú ďalšie pravidlá, ktoré si môžete osvojiť počas práce doma?

20.12.2021 11:00
podnikanie, žena, práca, úsmev, home office Foto:
Pracujete z domu?Opäť?
debata

Čo hovorí princíp 8/8/8
Veľmi dôležité je zadeliť si čas na prácu, koníčky, rodinu a oddych a neprelínať ich. Pri práci si doprajte aj prestávky, čas na obed, kávu a pohyb. Keď dlho sedíte, telo sa potrebuje „natiahnuť“. Dodržiavajte režim, akoby ste ráno išli do práce, nezostávajte celý deň v pyžame, prezlečte sa do niečoho pohodlného, v čom sa vám bude dobre pracovať. Stanovte si presný čas, odkedy dokedy budete pracovať, naplánujte si prácu, čas na prestávky a tiež ukončenie pracovného času. Akonáhle „padne“ nepracujte. Venujte sa rodine, deťom, koníčkom. Aj počas home office sa snažte dodržiavať systém 8/8/8, čiže 8 hodín práca, 8 hodín rodina a koníčky a 8 hodín spánok.

žena, spánok, zaspávanie, noc, zlý spánok, relax, posteľ Čítajte viac Okná na noc zatvoriť či otvoriť? Ak sa chcete dobre vyspať, potom jednoznačne...

Plánovanie je dôležité
Pred skončením pracovného času si naplánujte úlohy na ďalší deň. V rámci time managmentu sa dokonca odporúča plánovať si celý týždeň alebo aj mesiac. Minimálne týždeň by ste mali mať rozvrhnutý tak, aby ste v ňom mali zahrnuté aj dôležité porady a samozrejme úlohy, ktoré sú pred vami. Ak si ich môžete rozvrhnúť na niekoľko dní, naplánujte si každý krok a keď ho splníte, zaznačte si to. Plánovanie, okrem toho, že vám pomáha zvládať pracovné úlohy, eliminuje aj prokrastináciu. A prečo si plánovať prácu aj každý večer pred ďalším pracovným dňom? Pretože nie je nič horšie, ako vstávať s myšlienkou, že neviem, čo mám na práci.

cvičenie so stoličkou Čítajte viac Chýba vám fitko? Vezmite stoličku a DOMA precvičte zadok aj stehná! Tu sú cviky

Stravovanie vo vyhradenom čase
V práci máte vyhradený čas na obed, doma si ho vyhraďte tiež. Avšak niekto vám musí navariť. Ak nemáte čas navariť večer napríklad aj na tri nasledujúce dni, alebo ráno pred prácou, preskúmajte si možnosti donáškovej služby. Pri práci z domu, ak pravidelne necvičíte, máte nižší výdaj ako príjem, a tak ešte viac ako inokedy by sa mali zamerať na zdravé a nezaťažujúce jedlá. Kalorické jedlá, s vysokým obsahom cukru zaťažujú žalúdok a spôsobujú stratu koncentrácie a ospalosť. Zabudnite teda na tučné jedlá a uprednostnite ovocie (dve porcie denne) a zeleninu (tri porcie denne) a jedlá s nízkym obsahom tuku. Zo svojho jedálnička tiež odstráňte sladené malinovky a pite pravidelne vodu.

Hýbte sa, pohyb nie je možné nahradiť
Skúste si to tak naplánovať, že po skončení pracovného času sa pôjdete prejsť. Ideálne do lesa a aspoň na hodinku. Pohyb nie je možné nahradiť ničím iným a rovnako je to s pobytom na čerstvom vzduchu. Pohyb a to pravidelný okrem toho, že vás udrží v kondícií, navyše výrazným spôsobom prispieva k duševnej pohode.

zväčšiť Ľuboš Gsch, osobný tréner a špecialista na... Foto: archív Ľ. G.
Ľuboš Gsch Ľuboš Gsch, osobný tréner a špecialista na tvarovanie postavy.

Správne miesto na prácu?
Na začiatku sa zmenili jedálenské stoly na pracovňu, iní pracovali v obývačke. Časom začali v bytoch vznikať domáce pracovne. Nech už pracujete kdekoľvek v byte, dôležité je správne sedieť. „Držanie tela a sedenie majú z hľadiska správnosti spolu veľa spoločného. Väčšina ľudí, ktorá správne drží telo, správne aj sedí, a takisto aj naopak. Jedno veľmi úzko ovplyvňuje to druhé.“ hovorí Ľuboš Gsch, osobný tréner a špecialista na tvarovanie postavy. Podľa jeho slov, veľmi zjednodušeným základom správneho sedenia/držania tela by malo byť vzpriamené držanie tela s minimálnou pomocou opory. "Na sedenie by sme mali využívať vlastné svaly a nie mechanické opory v podobe operadla alebo stola. Akékoľvek predkláňanie či zakláňanie (akejkoľvek časti tela) nie je žiaduce a správnosť polohy narúša.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #práca #pohyb #tréning #home office

+ Delenie sa o šťastie s inými ho zdvojnásobí, nezabudnite zdieľať.
Investície do sebarozvoja sa dlhodobo...

+ Ananásová šťava zmení vaše chute a vy sa budete cítiť príjemne.
Neočakávaný príjem prinesie úľavu a nové...