Ako sa dostať po pôrode rýchlo do formy?

Radosť z narodeného dieťatka má pre čerstvé mamičky viacero výhod. A hoci majú psychiku a hormóny nastavené na starostlivosť o novorodenca, zabúdať by nemali ani na seba. Po pôrode ich totiž môže čakať viacero problémov, s ktorými je niekedy ťažké sa vyrovnať. Ako na to vysvetľuje v rozhovore pre Pravdu fyzioterapeutka Katarína Hanuliaková zo spoločnosti INTIMFYZIO.

26.08.2021 13:00
kojenie, dojčenie, materské mlieko, matka, dieťa Foto:
Najlepšie je, ak sa žena naučí dojčiť v ľahu na boku.
debata

Na akej úrovni je v súčasnosti starostlivosť mamičiek o seba v období po pôrode?

Za posledné roky sa zlepšila starostlivosť novorodičiek o seba počas šestonedelia. Ženy sa vedia dostať ku kvalitnejším informáciám. Celkovo sa zlepšila informovanosť o zdraví a o prevencií. Žena po tehotenstve chce vyzerať a fungovať tak dobre ako pred otehotnením. Motivácia na strane žien starať sa o seba rozhodne nechýba.

Sú aj ženy, ktoré sa zvlášť nepripravujú na šestonedelie?

Niektoré prvorodičky sa veľmi nezaoberajú tým, čo bude po pôrode, lebo si neuvedomujú, že ním sa všetko len začína. Ženy sa o seba starať chcú, ale mnohokrát to nezvládnu, pretože sú priveľmi emancipované a nechcú prijať ponúkanú pomoc od okolia. Jednoducho povedané, žiadosti o pomoc sa v dnešnej spoločnosti ‚nenosia‘.

Prečo je to tak?

Žiadosti o pomoc sú akoby prejavom slabosti a zlyhania. Na druhej strane existuje ešte stále veľa žien, ktoré tú pomoc od okolia ponúknutú ani len nemajú. Nemajú ani len čo odmietnuť.

Odkiaľ si majú mamičky zháňať informácie?

Je prirodzené, že mamičky vytvárajú komunity, v ktorých sa navzájom podporujú, ale občas aj medzi sebou súťažia a víťazí rivalita. Snažia sa posúvať si informácie a byť nápomocné. Ale na webových fórach človek natrafí aj na veľmi nešťastné rady, ktoré majú od pomoci ďaleko. Najlepšie je zháňať informácie osobne medzi svojimi kamarátkami. Každá žena je iná, vstupuje do tehotenstva s inou kondíciou. Každý pôrod je jedinečný.

Prečo je potrebná rekonvalescencia v šestonedelí?

Rekonvalescencia v šestonedelí je kľúčová pre spokojné materstvo. Ale je to veľmi individuálne a intímne obdobie, s ktorým sa každá žena popasuje trošku inak. Žena je v šestonedelí hormonálne ako na hojdačke. Výbuchy plaču, radosti, lásky a zúfalstva, niekedy aj všetko naraz. Ak bola žena so svojím pôrodom spokojná a dieťatko je v poriadku, tak sa zotavuje veľmi dobre. Ak prežila traumatický pôrod, tak sa v šestonedelí dosť natrápi. Je často sklamaná sama zo seba, niekedy nahnevaná na všetky okolnosti, ktoré sa stali. Je precitlivenejšia na svoje telo, na svoje pôrodné rany.

Ako sa žena zotavuje po prirodzenom pôrode?

Po vaginálnom pôrode sa žena zotavuje rýchlejšie a ľahšie ako po cisárskom reze. Ak došlo k poraneniam a bolo potrebné šitie, tak sa môže v oblasti rany vytvoriť zápal, miesto je citlivé, boľavé, zdurené a stŕpnuté. Časté sú bolestivé, naliate, alebo aj zapálené, prsníky. Bradavky sú extrémne namáhané. Ak sa dieťatko nevie kvalitne prisať, tak vznikajú poranenia bradaviek, ktoré tiež vedú k bolestiam a zápalom.

žena, tréning, cvičenie, krása Čítajte aj Kedy je vhodné začať cvičiť po pôrode? Na čo si dať pozor?

Čo potrebujú ženy pri ťažkých pôrodoch?

Pri náročných pôrodoch môže prísť aj k poraneniu svalov panvového dna. Žena môže zápasiť s inkontinenciou, s hemoroidmi, s pocitom, že z nej vypadnú orgány malej panvy. Okrem toho si zvyká na dieťatko, ktoré už nie je v brušku, ale na rukách. Tým, že tesne po pôrode ešte dobre nefunguje centrum tela, tak majú ženy neideálnu postúru, ktorá sa ohlasuje cez silné bolesti chrbta, tŕpnutie rúk, preťažené úpony na predlaktiach a zápästiach. Telo čerstvej maminky je veľmi krehké, potrebuje čas, priestor a pokoj nato, aby sa zregenerovalo.

Môže náročný pôrod spôsobiť aj vážnejšie problémy, ktoré pretrvávajú dlhšie obdobie?

Ženy, ktoré sú vnútorne nespokojné so svojim pôrodom sa akoby nevedia posunúť ďalej. Zostávajú uviaznuté v šestonedelí na úrovni mysle, emócii, ale aj fyzického tela. Zmierenie sa s tým, čo sa udialo môže trvať mesiace až roky. Pri akýchkoľvek komplikáciách je vhodné hneď vyhľadať pomoc. Žena by mala podľa charakteru problémov voliť medzi gynekológom, laktačnou poradkyňou, dulou, fyzioterapeutom alebo psychoterapeutom. Nie je hanba vyhľadať pomoc, naopak, je nezodpovedné voči sebe a voči dieťatku o pomoc nepožiadať. Medzi prvé príznaky patrí, že žena nevládze. Nevie si nájsť polohu na dojčenie, všade ju niečo ťahá, pichá a bolí. Je nespokojná, zúfalá, plače, má bolesti a prichádza frustrácia.

Akú úlohu zohráva partner mamičky v šestonedelí?

V šestonedelí zohráva dôležitú úlohu partner, manžel alebo otec dieťaťa. Mal by zabezpečiť chod celej domácnosti, a aj občasnú pomoc s dieťatkom, aby bola žena schopná sa v kľude najesť, osprchovať, prezliecť, poprípade si zájsť na krátku prechádzku a chvíľu sa sústrediť len a len na seba. Žena by mala v partnerovi cítiť oporu a bezpečie. Tak ako dieťa prvé týždne závisí len od matky, tak žena tieto týždne závisí od poskytnutej opory a pomoci od partnera.

Ako by sa mali ženy o seba starať počas šestonedelia?

Ženy by mali určite aspoň prvé dni po pôrode odpočívať. Veľmi dôležitá je pestrá, kvalitná a pravidelná strava s dostatočným príjmom tekutín. Dojčenie je energeticky náročné, takže žena zje a vypije rozhodne väčšie množstvá všetkého. Mamička môže správnym polohovaním a šatkovaním podporiť zavinovanie maternice a odchod očistkov. Po pôrode je dôležité znova rozdýchať bránicu, začať aktivovať brušné svaly smerom na stred a pracovať aj s panvovým dnom. Vhodné sú jemné koaktivačné cvičenia, ktoré by žena mala urobiť niekoľkokrát počas dňa. Rozhodne to nie je cvičenie tipu sed ľah a rýchle drepy. Žena by si mala ošetrovať brušnú stenu. Vhodná je stimulácia brucha, aby sa lepšie prekrvilo, „prebralo“ k životu a začalo sa zaťahovať. Maminka si musí dať pozor ako po pôrode stojí. Mala by si vedome korigovať postúru a snažiť sa zapojiť aj brušné svaly a svaly panvového dna.

Aké sú hlavné pravidlá pri dodržiavaní intímnej hygieny?

Ideálne je sa sprchovať po každom použití toalety, aby bola zabezpečená dostatočná hygiena genitálu. Ženám odporúčam močiť priamo v sprche pod prúdom vody. Ľahšie sa tak vyprázdnia. Ak mala mamička vaginálne poranenia, tak je močenie v sprche rozhodne príjemnejšie. Kvôli očistkám je treba často meniť hygienické vložky a v ľahu sa aj zospodu „vetrať“. „Vetranie“ je dôležité aj po cisárskom reze. Vo všeobecnosti sa rany najlepšie hoja, keď nie sú namáhané okolím, sú čisté a na vzduchu. Okrem toho je prínosné nosiť voľné pohodlné bavlnené alebo ľanové oblečenie. Používať podprsenku na dojčenie, ktorá nemá kostice, aby neutláčala mliekovody.

Dotknime sa ešte jednej témy, a to správnej polohy pri dojčení

Nesmierne dôležité je ako a v akých polohách maminka dojčí. Prvé dni sú rozhodne skôr o hľadaní vhodnej polohy a o modlení sa, aby sa dieťatko dobre prisalo, papalo a rástlo tak, ako je uvedené v tabuľkách. Vynútené pozície pri dojčení vedú k intenzívnym bolestiam chrbta a šije. Najlepšie je, ak sa žena naučí dojčiť v ľahu na boku. Vtedy môže pri dojčení krásne odpočívať. Ak sa s dojčením nedarí, je vhodné hneď kontaktovať laktačnú poradkyňu. Nie je načo čakať. Po pár dňoch je dôležité začať chodiť von na prechádzky. Čerstvý vzduch je zázračný, tak ako aj chôdza.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dojčenie #po pôrode #starostlivosť o dieťa #intímna hygiena #zotavenie sa #šestonedelie

+ Vaše telo sa čoskoro dosť zmení, je na vás či k lepšiemu alebo horšiemu.
Obmedzte výbery z bankomatu, vaša...

+ Skúste rôzne alternatívy cvičenia, zmena vám len prospeje.
Máte zlý deň, to sa stáva, len nedopusťte, aby nebol...