Či už ste obyvateľom alebo plánujete návštevu jednej z týchto krajín, aby ste sa náhodou nestali obeťou týchto zákonov, odborníci z Top Rated Law poskytli užitočné informácie o niektorých najprekvapivejších vianočných zákonoch z celého sveta.
Sedem zvláštnych vianočných zákonov z rôznych krajín
1. Jazda v oblečení na vianočnú párty môže skončiť pokutou (Veľká Británia)
V závislosti od vianočného oblečenia, ktoré máte na sebe, by ste v Spojenom kráľovstve mohli dostať pokutu až do výšky 5 000 libier. Zvláštna pozornosť sa venuje predmetom, ktoré máte na tvári a nohách, pretože, ak je oblečenie považované za prekážku pre schopnosť vodiča riadiť zodpovedne, môže byť vodič pokutovaný.

Ako hovorí Craig Anderson z Top Rated Law, má to logiku. „Nosenie elfského alebo Santa obleku by napríklad mohlo spôsobiť ťažkosti pri jazde. Aspekty ako topánky k obleku by mohli spôsobiť problémy pri cítení pedálov, zatiaľ čo akékoľvek klobúky by mohli ovplyvniť videnie, takže vodiči by mali byť ohľaduplní vo svojom výbere oblečenia.“
2. Platby dlhov nie sú povolené na Štedrý deň (USA)
Už v roku 1838 sa v štáte Arkansas stalo nezákonné platiť dlhy na Vianočný deň – a zdá sa, že sa tento zákon odvtedy nezmenil. Podľa zákona musia byť dlhy splatené deň skôr, teda na Štedrý večer.
Craig Anderson v mene Top Rated Law dodáva: „Vianoce sú jedným z najdrahších období v roku, avšak tento zákon zaujímavo poskytuje tým, ktorí majú dlhy, deň voľna od ich splatenia a zbavuje tých, ktorí majú nárok na dlh, úrokov za jeden deň.“
3. Vianočné prémie sú požadované zákonom (Mexiko)
Ak žijete v Mexiku, váš zamestnávateľ je zákonom povinný dať vám ročnú vianočnú prémiovú odmenu. Výška prémie sa vypočíta na základe výšky platu zamestnanca a musí byť vyplatená do 20. decembra. Zamestnávatelia, ktorí meškajú s vyplatením prémie, ju nevyplatia alebo sa rozhodnú ju platiť splátkami, môžu podliehať pokute vo výške až 5 000-násobku minimálnej mzdy.

„Mexický zákon o vianočnej prémii sa nazýva ‚aguinaldo‘ a bol zavedený v roku 1970. Podľa zákona musí vianočná prémia zamestnanca dosahovať aspoň 15 dní mzdy. Kostarika tiež vyžaduje vyplatenie takýchto prémii,“ komentuje Craig Anderson v mene Top Rated Law.
4. Nemôžete mať vianočné svetlá tak dlho, ako chcete (USA)
V americkom San Diegu je nezákonné nechať vianočné svetlá vonku pri dome po určitom dni. Mesto dáva svojim obyvateľom dostatočne veľa času na odstránenie vianočného osvetlenia, až do 2. februára. Ak sa zistí, že svetlá sú ešte stále zapnuté a používané po tomto dátume, obyvatelia môžu byť pokutovaní sumou 250 dolárov.
5. Živé vianočné stromčeky nie sú povolené (USA)
Používanie prírodných vianočných stromčekov v maloobchodných predajniach v New Yorku je prísne zakázané zákonom. Vo Philadelphii, ak žijete vo výškovej budove (alebo v budove s viacerými jednotkami), tiež nemáte povolené mať prírodný vianočný stromček. Podľa zákona, ak chcete mať doma prírodný vianočný stromček, musíte bývať na mieste, v ktorom žije maximálne jedna alebo dve rodiny.

„Oficiálny požiarny kód Philadelphie z roku 1982 zakazuje prírodné vianočné stromčeky v niektorých budovách. Zákon bol presadený, pretože tieto stromy sú považované za nebezpečenstvo požiaru. Čaká vás pokuta 300 dolárov, ak príslušné orgány zistia, že máte doma takýto strom.“