Pocity žiarlivosti zvyčajne odídu tak rýchlo, ako prišli. Problém nastáva vtedy, ak sa žiarlivosť stane vaším každodenným spoločníkom a vy neviete, ako sa negatívnych pocitov zbaviť. Sú ťaživé a ničia vám vzťah. Čo si počať?
Venujte sa vlastným záujmom
Vo vzťahu je vždy dôležité venovať sa vlastným záujmom a záľubám, aby ste nestratili kontakt s priateľmi, okolím a rodinou. Ak žijete výlučne pre partnera a vzťah, potom vás môže rozladiť každá, aj bezvýznamná maličkosť. Udržiavanie trvalých priateľstiev buduje vaše sebavedomie, pretože získavate uznanie aj mimo vášho vzťahu. A to následne vedie k väčšej dôvere k partnerovi a v dôsledku toho k menšej žiarlivosti. Doprajte teda sebe aj svojmu partnerovi potrebnú voľnosť.
Čítajte viac Keď vo vzťahu nastanú malé komplikácie, tieto znamenia utekajúReflektujte vzťah a robte rozhodnutia
Žiarlivosť často pramení z frustrácie vo vzťahu. Opýtajte sa sama seba, či vám niečo vo vzťahu nechýba. Odpovedzte si na otázku, či ste práve teraz spolu šťastní. Ak nie, vyložte karty na stôl a vážne sa porozprávajte aj o možnosti rozchodu. Odkiaľ pramení vaša nespokojnosť? Pociťujete ju dlhodobo? Dajú sa vaše pocity ešte „opraviť“, alebo vás vzťah jednoducho dožíva?
Poznáte svoju vlastnú hodnotu?
Len keď poznáte svoju vlastnú hodnotu, budete sa ľahšie vyrovnávať so strachom zo straty. Vždy si uvedomte, aká ste skvelá, zábavná, milujúca… Naozaj by vás partner chcel opustiť? A ak by aj chcel, potom pre vás nebol ten pravý a čaká na vás ktosi lepší. Ak poznáte svoje pozitíva a ste dostatočne spokojná sama so sebou, potom vás žiarlivosť a strach o partnera tak veľmi zožierať nebude.