Dojedli ste bonboniéru? Kam vyhodiť jednotlivé obaly, ako ich vytriediť správne?

Pokiaľ nie je jasné, či je celá bonboniéra zabalená v celofánovej alebo plastovej fólii, je lepšie obal vyhodiť do plastov.

29.09.2021 11:00
bonbón, cukrík, bonboniéra Foto:
Ako recyklovať obaly z bonboniéry?
debata (1)

Väčšinou sú čokolády a čokoládové výrobky balené do obalov z plastov, papiera alebo hliníkových fólií. Niektoré obaly sa skladajú z viacvrstvových materiálov, vtedy ich treba vytriediť do kontajnerov na nápojové kartóny alebo podľa zložky, ktorá je v obale viac zastúpená, vysvetľuje Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-Pak

Video

Z viacvrstvového materiálu, ktorý patrí do kontajnerov na nápojové kartóny, je zložená napríklad biela časť bonboniér, ktorá slúži na oddelenie a ochranu bonbónov od zvyšku. Rovnako sa z neho skladá vnútorný obal čokoládových tyčiniek rôznych príchutí (napr. rumová alebo nugátová). Vonkajší obal takýchto tyčiniek je tvorený z plastu. V prípade bonboniér patrí papierová krabica do papiera, no vanička, v ktorej sú poukladané čokoládové bonbóny, je z plastu.

batérie, baterky, elektro, odpad Čítajte viac Batérie a akumulátory nepatria do žiadneho z kontajnerov na triedený zber! Kam teda?

Väčšina tabuľkových čokolád, čokoládových keksíkov a sušienok je balená do plastového obalu. Niektoré čokoládové produkty, napríklad okrúhle piškóty plnené ovocným želé máčané v čokoláde, sú poukladané v plastovej vaničke, ktorá je ešte celá zabalená v plastovom obale. Všetky tieto obaly patria do triedeného zberu plastov. Existujú aj čokolády, ktoré sú balené do dvojvrstvových obalov, najskôr do staniolu alebo hliníkového obalu, ktorý patrí do kovov a následne do papiera.

Jemné pečivo, ktoré je určené hlavne deťom, je tiež balené dvojvrstvovo. Pečivo je uložené vo vaničke z papiera, ktorý ak nie je mastný, patrí do triedeného zberu papiera. Celé je to ešte zabalené do plastového obalu, ktorý treba vyhodiť do plastu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #odpad z domácnosti #recyklovanie #bonboniéra

+ Stanovenie časových limitov pre cvičenie zvyšuje efektivitu tréningu.
Organizácia pracovného dňa podľa priorít...

+ Premena tréningu na hru zvyšuje záujem a dlhodobú angažovanosť.
Pravidelné poplatky neodkladajte na neskôr,...