Aj pri používaní vonných sviečok zvykneme robiť viaceré chyby, ktoré majú následne dopad na to, ako dlho nám voňavý produkt vydrží či akú intenzitu zážitku z príjemnej vône, aromaterapie nám prinesie. Odborníci z Arran Sense of Scotland vysvetlili, ako maximalizovať arómu a zároveň dbať aj na bezpečnosť, ktorá je pri používaní horľavých predmetov v domácnosti nutná nadmieru. Toto by ste teda určite mali poznať:
1. Správna difúzia vône
Najsilnejšiu arómu dosiahnete vtedy, ak sa vosk sviečky roztopí do takzvaného jazierka a prejde do tekutého stavu až k okrajom nádoby či porcelánu, v ktorom je umiestnený. U väčšiny sviečok to trvá do 2 hodín. Pokiaľ sviečku zhasnete skôr, spôsobujete takzvané „tunelovanie“ – vosk sa topí len v blízkosti knôtu. Okrem toho, že sa tým znižuje celková vôňa, častejšie sa tiež nepodarí vypoužívať sviečku v čo najväčšom množstve.
2. Strihanie knôtu
Je to jedna z najdôležitejších vecí, ktorú musíte urobiť, ak chcete, aby sa vám vytvorilo spomenuté „jazierko“. Pred každým zapálením by ste mali knôt zastrihnúť na zhruba pol centimetra. Pri dlhšom knôte opäť často dochádza k „tunelovaniu“.
3. Doba horenia
Menej je niekedy viac a platí to aj pri dobe horenia. Kratšie horiaca vonná sviečka dodá miestnosti často intenzívnejšiu vôňu, ako keď ju necháte horieť poldňa. Optimálne je podľa viacerách výrobcov nechať sviečku horieť 2 až 4 hodiny. Niektoré značky však upozorňujú na to, že od momentu, ako sa vytvorí tekuté jazierko, mali by ste nechať sviečku horieť maximálne hodinu.

4. Osvieženie vône
Aby vôňa zostala silná aj v priebehu času, nechajte sviečku medzi horeniami úplne stuhnúť. To umožňuje olejom stabilizovať sa a ponúka silnejšiu vôňu pri ďalšom spálení. Dôležité upozornenie – po zhasnutí nechajte sviečku vychladnúť a úplne vytvrdnúť, než ju zakryjete alebo premiestnite. Zakrytie sviečky vekom je však dôležité, pomáha chrániť pred prachom a nečistotami a zachováva vôňu pre budúce pálenie.
A kam vonné sviečky neumiestňovať?
- V blízkosti horľavých materiálov (nikdy neumiestňujte sviečky do blízkosti záclon, papiera alebo iných horľavých materiálov)
- prievanové oblasti (prievan môže spôsobiť nerovnomerné horenie a nadmerný dym. Neumiestňujte sviečky do blízkosti okien, ventilátorov alebo vetracích otvorov)
- kúpeľne (nadmerná vlhkosť v kúpeľni môže ovplyvniť horenie sviečky a môže tlmiť vôňu. Ak chcete v kúpeľni používať sviečky, uistite sa, že je dobre vetraná)
- priame slnečné svetlo (môže spôsobiť vyblednutie a deformáciu sviečok, vplyv slnečného svetla znižuje kvalitu)