PODCAST z relácie Ide o nás na tému šikany na pracovisku nájdete tu:
„Nebezpečenstvo mobingu je v tom, že my vieme navnímať skôr tie výrazné typy mobingu – napríklad verbálna agresivita, alebo že niekto je taký hrubý. Ale existujú aj jemnejšie formy mobingu, ktoré spadajú do kategórie sociálne vylúčenie. Začíname izolovať člena tímu,“ hovorí koučka Silvia Gallová v relácii Ide o nás.
Prejaviť sa to môže napríklad tak, že do práce príde šéf a zatiaľ čo pozdraví piatich kolegov, jedného ignoruje. „Na porade chcete niečo povedať a nadriadený vás zastaví so slovami: ‚Nie, nič nehovor. Ja už som to vymyslel/a.‘ Alebo odchádza z práce a opäť pozdraví všetkých a vás nie,“ opisuje modelové situácie Gallová.
VIDEO: Relácia o prejavoch mobingu (šikany) na pracovisku s koučkou Silviou Gallovou.Súčasťou mobingu však môže byť napríklad aj správanie sa kolektívu voči jednotlivcovi. „Napríklad zadržiavajú dôležité informácie. A nemusí to byť len v súvislosti s prácou a projektom, hoci aj to sa deje. Ale môže byť napríklad aj situácia, keď sa celý tím dohodne, že niekam ideme. Von, na pivo, sadnúť si s kolegami. Tej či tomu kolegovi to nepovieme, ale zároveň sa uistíme, že to vie, že sme niekde všetci boli,“ doplnila tiež Silvia Gallová.
Čítajte viac Každý piaty z nás zažil v práci mobing. Deje sa aj s 'dobrým úmyslom', ublíži však veľmiV relácii Ide o nás skúsená koučka hovorila o rôznych formách mobingu (šikany) na pracovisku, firmách, v ktorých k nemu najčastejšie dochádza, ale napríklad aj o dvoch typoch obetí, ktoré mobing zažívajú. Patríte medzi ne? Odpoveď nájdete vo video-epizóde alebo podcaste relácie Ide o nás – vyššie.