Lepšie zdravie a imunita
Každý druh kelu sa vyznačuje množstvom zdraviu prospešných látok, a to dokonca vyšším ako toľko ospevované avokádo. Významný je predovšetkým obsah vitamínov C a K. Dokonca vitamínu C má v sebe kel približne trikrát viac, než je v rovnakom množstve pomaranča. Kel ďalej obsahuje vitamíny zo skupiny B a E, kyselinu listovú a tiež vápnik, horčík, selén, fosfor, draslík, síru, železo a sodík. Vďaka tejto zostave nesmierne posilňuje imunitu a zabraňuje vzniku chorôb a zápalov v tele.
Posilní srdce
Kel by mali vo väčšej miere jesť všetci, ktorí majú problémy s cholesterolom či aterosklerózou. Obsahuje aj vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín. V jednom hrnčeku kelu je až 121 mg omega-3 mastných kyselín a 92 mg omega-6 mastných kyselín, ktoré cholesterol znižujú a tým chránia srdce. Pozor by si však na kel mali dať ľudia, ktorí užívajú lieky na zrážanlivosť krvi. Vo väčšej miere by pre nich mohol byť nebezpečný.
Čítajte aj Špalda: Nejde len o obyčajné obilie. Účinky príjemne prekvapiaPredĺži vám život
Kel sa vyznačuje vysokým obsahom antioxidantov, ktoré pomáhajú eliminovať nebezpečné látky v našom tele. Bojujú proti voľným kyslíkovým radikálom, ktoré môžu prispievať k ochoreniam, ako je rakovina, choroby srdca a ciev a choroby nervového systému, ako napríklad Parkinsonova choroba. Kel ďalej obsahuje glukosinoláty, čo sú látky zodpovedné za charakteristickú vôňu a ostrú chuť kapustovitej zeleniny, no súčasne majú preukázané protinádorové účinky.
Podporí chudnutie
Ak budete konzumovať kel, upraví sa vám zažívanie, zlepší sa metabolizmus, a vy tak ľahšie schudnete. Skvelý efekt má na trávenie nielen obsiahnutá vláknina, ale aj fakt, že kel, najmä ružičkový, telo odvodňuje.
Zlepší zrak
Kel sa ale priaznivo podpíše aj na vašom zraku, pretože obsahuje aj antioxidant luteín, ktorý sa koncentruje v oku na sietnici a posilňuje obranný systém oka. Jeho nedostatok môže spôsobiť problémy s očami a zvyšuje sa riziko vzniku šedého zákalu a ďalších degeneratívnych očných chorôb.