Čím ich ide do cesta viac, tým je to komplikovanejšie, pretože inými surovinami sa mení aj textúra a vlastnosti cesta. Tiež môžu mať vplyv na výslednú chuť. Napríklad, keď použijeme roztlačený banán, cesto je trochu sladšie. Namiesto jedného vajca sa najčastejšie odporúča použiť pyré z polovice banána alebo 70 g neprisladeného jablčného pyré. Ďalšími alternatívami môžu byť 2 polievkové lyžice sójovej múky s trochou vody alebo 1 polievková lyžica chia semienok a troma lyžicami vody. Vajce možno nahradiť aj 1 lyžicou mletých ľanových semienok s tromi lyžicami vody.
Číry vývar
Aby sa hovädzí či kurací vývar podaril pekný číry, odporúča sa kosti predtým dobre poumývať a oblanšírovať. Polievka by sa tiež nemala variť na silnom ohni. Ak je predsa len kalná, pomôže starý trik – vyčistiť ju vaječným bielkom alebo dať do nej variť kúsok pečienky.
Klinčekmi proti zápachu
Pri varení sa tomu občas nevyhneme – po príprave niektorých jedál zostanú v kuchyni nie príjemné pachové stopy. Napríklad po pečení, grilovaní alebo vyprážaní rýb. Najúčinnejším spôsobom, ako ich odstrániť, je dostatočne počas varenia vetrať. Ak ešte nejaký zápach zostane, odporúča sa potrieť všetky pracovné plochy, kde sme rybu pripravovali, citrónovou šťavou. Tiež pomôže, ak zapálime na tanieriku alebo inej nehorľavej ploche pár klinčekov.
Čítajte aj Tipy, triky a nápady: Šupky z ovocia nezahadzujteJablková štrúdľa trochu inak
Jablčná štrúdľa sa dá upiecť klasická, alebo do nej možno pridať hrozienka, orechy, tvaroh… Netradičnú jablčnú štrúdľu môžeme urobiť s vínom. Jablká nakrájané na plátky namočíme do vína a necháme niekoľko hodín marinovať. Ďalej postupujeme ako pri klasickej štrúdli.
Lahôdkový fenikel
Zeleninou, ktorá sa začala objavovať v našich predajniach nedávno, je fenikel. Jeho hľuzy majú silnú anízovú chuť a vôňu. Používajú sa do šalátov a dajú sa aj tepelne upravovať. Pri príprave ho treba pozdĺžne rozkrojiť a krájať „cez vlákna“, cez krajšiu stranu, nie pozdĺžne. Vtedy by bol vláknitý a tvrdý.