Deti by nemali držať na Štedrý deň pôst s vidinou zlatého prasiatka, upozorňuje odborník

Deti by nemali držať na Štedrý deň pôst s vidinou zlatého prasiatka, ale mali by mať prísun stravy v pravidelných intervaloch ako inokedy. Upozornil na to viceprezident Slovenskej obezitologickej asociácie Peter Minárik.

23.12.2023 13:00
Vianoce, rodina, sviatočná večera, radosť, darček Foto:
Čo by deti nemali jesť počas sviatkov?
debata

Pri sviatočnom hodovaní a príprave jedál tiež podľa neho treba brať na deti ohľad. „Počas vianočných sviatkov dožičíme oveľa viac aj deťom. Netreba však zabúdať, že dieťa nie je zmenšený dospelý, a treba na to myslieť aj pri skladbe potravy,“ uviedol odborník. Pripomína tiež, že u detí treba regulovať konzumáciu sladkostí a zabezpečiť im dostatočný prísun ovocia a zeleniny. Pitný režim by mal byť v podobe nesladených nápojov, najlepšie pitná voda, pramenité alebo minerálne vody.

obaly vianoce Čítajte viac Ako vytriediť obaly z potravín po príprave štedrovečerného menu? Tu je FOTO návod

To, ktoré potraviny na detský tanier nepatria, podľa neho záleží predovšetkým na veku dieťaťa. „Deťom do troch rokov nie je vhodné podávať potraviny, ktorými by sa mohli udusiť. Napríklad malé a tvrdé kúsky ako orechy, sušené ovocie,“ priblížil Minárik. Upozorňuje, že malým deťom treba uvážlivo ponúkať potraviny, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie. „Napríklad arašidy, ryby, morské plody, exotické a citrusové ovocie,“ vymenoval odborník.

Pre všetky deti sú podľa neho nevhodné mastné údeniny a rôzne slané pochutiny, slané a pražené oriešky, potraviny s vyšším obsahom potravinárskych prísad či presladené malinovky. Konzumácia rýb je pre zdravie detí prospešná, odporúča však vyhnúť sa vyprážaniu a dávať najmä pozor na kosti. „Ak sa už rozhodnete rybu vypražiť, menším deťom je vhodné ju očistiť od strúhankového obalu,“ radí Minárik.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #Vianoce #pôst

+ Vaša cieľavedomosť vás môže dostať ďaleko, treba však vedieť kedy ju využiť.
Veľa ste pracovali, aby ste mali...

+ Pridajte do svojho jedálnička viac celozrnných produktov na zlepšenie trávenia.
Financie využívate správne a...