S odvolaním sa na publikovanú štúdiu v odbornom časopise BMJ Evidence-Based Medicine to napísal server britského denníka The Guardian.
Korenie kurkuma, čiže indický šafran, obsahuje prírodnú látku zvanú kurkumín, ktorá má protizápalové a antimikrobiálne účinky. V juhovýchodnej Ázii sa používa ako liečivý prostriedok, okrem iného na úľavu od zažívacích ťažkostí. Doteraz však nebolo jasné, ako dobre si vedie v porovnaní s bežnými liekmi na zažívacie problémy, predovšetkým preto, že neboli vykonané žiadne porovnávacie štúdie.
Čítajte viac Naštartuje trávenie, vyženie z tela toxíny, uľaví po spálení od slnka, zlepší kvalitu pleti a dopriať si ju môžete bez obmedzeníPodľa novej štúdie však toto žlté korenie môže byť pri liečbe zažívacích ťažkostí rovnako účinné ako liek omeprazol, ktorý sa používa na krátkodobú liečbu refluxu a prevenciu žalúdočných vredov. Látka patrí do skupiny liečiv nazývaných „inhibítory protónovej pumpy“ a účinkuje tak, že znižuje množstvo kyseliny, ktorá sa tvorí v žalúdku. Dlhodobé užívanie tohto lieku ale podľa vedcov môže byť spojené so zvýšeným rizikom zlomenín, nedostatkom mikroživín a zvýšeným rizikom infekcií.
Do klinickej štúdie bolo zapojených 206 pacientov vo veku 18 až 70 rokov, u ktorých sa opakovali žalúdočné ťažkosti. Účastníci boli vybraní v rokoch 2019 až 2021 v nemocniciach v Thajsku a náhodne na 28 dní zaradení do jednej z troch skupín, pričom nepoznali zloženie pilulky, ktorú dostávajú. V prvej skupine pacienti dostávali kurkumu (dve veľké 250-miligramové kapsule kurkumínu štyrikrát denne a jednu malú tabletu placeba). V druhej skupine dostávali omeprazol (jednu dvadsať miligramovú kapsulu denne a dve veľké tablety placeba štyrikrát denne), v tretej skupine dostali kurkumu aj omeprazol.
Pacienti vo všetkých troch skupinách mali na začiatku štúdie podobné klinické nálezy. Ich stav bol hodnotený po 28 dňoch a potom znova po 56 dňoch.
Čítajte viac Problém s trávením? Každý deň dúšok fermentovaného nápoja, pripravte ho zo žihľavyVýsledky dokazujú, že ústne podanie kurkumínu bolo bezpečné a pacienti ho dobre znášali. Vo všetkých troch skupinách zaznamenali pacienti podobné zlepšenie príznakov.
Vedci uznali malý rozsah štúdie a tiež niekoľko ďalších nedostatkov, vrátane chýbajúceho dlhodobého sledovania. Je podľa nich potrebné vykonať širšiu štúdiu a získať dáta z dlhodobého sledovania. Dospeli však k záveru, že zistenia „môžu ospravedlniť zváženie kurkumínu v klinickej praxi“.