Ide hlavne o hlavu
Za problémami so zaspávaním veľmi často stojí stres a psychické napätie. Častou príčinou nespavosti býva preťažené vedomie, teda stav, kedy sa vám počas bdelosti nepodarilo spracovať všetky podnety, s ktorými ste sa počas dňa stretli. Preto ak zažínate v noci svetlo, určite nezapínajte mozog a nedovoľte si myslieť na to, čo vás čaká. To je koniec pokojného spánku obvykle až do rána.
Začnite správne dýchať
Hneď, ako sa vrátite nazad do postele, začnite uvoľňujúco dýchať. Hlboké riadené dýchanie je stará osvedčená metóda, ako upokojiť myseľ, znížiť stres a uviesť mozog do hladiny alfa, v ktorej sa nachádza pri zaspávaní. Je to rovnaký stav ako pri relaxácii či meditácii. Pokiaľ cvičíte jogu, dobre viete, že do rovnakého stavu vedomia sa dostanete aj pri záverečnej upokojujúcej pozícii na chrbte s rukami a nohami mierne od seba.
Uvoľňujte telo
Napätie vo svaloch značí, že je napätá aj myseľ. Vtedy je naozaj ťažké zaspať. Čo s tým? Metóde sa hovorí progresívna svalová relaxácia, ale názvu sa nezľaknite, je to ľahké. Začína sa pri chodidlách: nadýchnite sa a snažte sa napnúť všetky svaly v tejto oblasti. Udržujte napätie po dobu 10 sekúnd a potom zvoľna s výdychom povoľujte až do úplného uvoľnenia. Takto postupujte od nôh po celom tele, cez lýtka, stehná, ruky, brucho, ramená… Ako posledné prídu na rad svaly na tvári.
Čítajte viac 4 večerné aktivity, ktoré vám zlepšia kvalitu spánkuNepozerajte sa na hodiny
Sledovať čas, keď nemôžete v noci zaspať, je veľmi kontraproduktívne. Len si tým násobíte úzkosť z toho, že zase nespíte. Rovnako sa nenechajte stresovať názorom, že musíte spať 8 hodín. Potreba je individuálna, a pokiaľ neklesá pod sedem hodín spánku a vy sa ráno cítite oddýchnutíí, je všetko v poriadku. Uvidíte, že ak nebudete hypnotizovať hodiny, zaspíte rýchlejšie, ako keď vás bude stresovať každá ďalšia minúta, ktorou sa budete približovať k ránu.
Dajte si 20 minút
Ak do tejto doby nezaspíte, nezvyšujte svoju mieru stresu a radšej bežte do inej miestnosti a pri tlmenom svetle si nájdite nejakú upokojujúcu činnosť. „Prečítajte si napríklad knihu alebo vylúštite sudoku, ale vyvarujte sa hľadenia do mobilu či počítača, sledovania sociálnych sietí alebo vybavovania e-mailov. Tým sa vaša myseľ rozhodne neuvoľní,“ upozorňuje špecialista na spánok doktor Raj Dasgupta z Univerzity Južnej Kalifornie. Odpútajte hlavu od toho, že nemôže zaspať a znovu sa vám začne driemať…