Aj zima si pýta pohyb, prospieva telu aj mysli! Aké aktivity sú ideálne?

Človek by mal byť aktívny aj v zimných mesiacoch. Aké aktivity môžete skúsiť?

28.12.2022 08:01
dvojica, muž, žena, sneh, zima, príroda,... Foto:
Súčasťou pohybových aktivít v zime môžu byť aj prechádzky či sánkovačka alebo šantenie v snehu.
debata

Ak príroda nadelila sneh, prípadne ste sa niekam za snehom vydali – potom určite nevynechajte sánkovačku či stavanie snehuliaka. Vo všeobecnosti je potom dobré stráviť aktívny večer napríklad pri pohybových hrách.

„Byť aktívny v zimných mesiacoch nemusí byť jednoduché. Pravidelný pohyb, ako aj pestré aktivity či podnety pritom prospievajú telu aj mysli. Podporujú duševné zdravie, povzbudzujú kreativitu, zvyšujú produktivitu, prinášajú duševnú pohodu, znižujú stres, zlepšujú náladu a posilňujú medziľudské vzťahy,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na sociálnej sieti.

VIDEO: S trénerom Marošom Molnárom z Extrémnych premien sme sa zhovárali o obezite, o boji s ňou, o dôležitej motivácii či o tom, aké ciele si treba stanoviť, ak chcete schudnúť.

Pripomína, že zimná dovolenka je príležitosťou na prehĺbenie rodinných či priateľských vzťahov. Odporúča odpojiť sa cez sviatky od práce, prestať kontrolovať emaily a nebyť nepretržite k dispozícii. Pripomína aj dôležitosť spánku.

„Spánok je pre zdravie dôležitý a väčšina ľudí ho nemá počas roka dostatok. Pohodu počas dovolenky si zlepšíte aj tým, ak si počas voľna doprajete spánok, ktorý potrebujete,“ vysvetlil úrad.

beh, chôdza, kolená, klby, pohyb, muž Čítajte viac Odborník na výživu: Ako si zrýchliť metabolizmus?

Odporúča tiež, aby ľudia počas dovolenky vypli a užili si voľno. V rámci toho môžu napríklad vyskúšať novú zručnosť či koníček. „Vymaníte sa zo svojich zaužívaných mentálnych stereotypov. Pomôže vám to lepšie sa odreagovať a vypnúť,“ skonštatoval ÚVZ.

debata chyba
Viac na túto tému: #pohyb #aktivita #spánok #lyžovačka #zima #myseľ #sánky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Po očkovaní si ľahnite a nenamáhajte sa, nepreceňujte svoje sily.
Služobnú cestu sa vám úspešne podarí preložiť...

+ Merajte si tlak pravidelne a sledujte zmeny okolo vášho zdravia.
V poslednej dobe míňate veľa peňazí, na veci,...