Rakovina krčka maternice sa ľahko diagnostikuje! Ale nie, ak neprídete na preventívku, myslite na to

Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje rakovina krčka maternice približne 600 ženám.

24.01.2022 11:00
Preventívna prehliadka u gynekológa. Na čo... Foto:
Preventívna prehliadka u gynekológa je nesmierne dôležitá.
debata

Preventívne vyšetrenie u gynekológa vie pritom zachytiť deväť predrakovinových prípadov z desiatich. Na sociálnej sieti to pripomenul Národný onkologický inštitút (NOI) pri príležitosti mesiaca január, ktorý je zameraný na zvýšenie povedomia o rakovine krčka maternice.

„Mnohé ženy sa mylne domnievajú, že keď necítia problémy, všetko je v poriadku. Riskujú však, že sa ocitnú medzi približne 600 pacientkami, ktoré sa každoročne dozvedia, že ochoreli na rakovinu krčka maternice. Ide o druhú najčastejšiu malignitu u žien vo veku 15 až 44 rokov,“ upozornil NOI. Ochorenie je však ľahko diagnostikovateľné a v skorom štádiu efektívne liečiteľné.

Union, PR, nepouzivat Čítajte viac 7 vecí, ktoré potrebujete vedieť o diagnostike rakoviny u gynekológa

Najčastejšie rakovinu krčka maternice zapríčiňuje dlhodobá infekcia HPV vírusom. „Ak sa zanedbá prevencia, infekcia HPV pretrváva a za desať a viac rokov môže dokonca vyústiť až do rakoviny krčka maternice,“ vysvetlil NOI.

Pripomína, že na preventívnu gynekologickú prehliadku ženy nepotrebujú pozvánku od svojej zdravotnej poisťovne, ktorú od minulého leta dostávajú ženy vo veku od 23 rokov v rámci onkologického skríningového programu, ktoré vôbec nenavštevujú gynekológa. „Ak žena nemá svojho gynekológa, kontakt jej vie poskytnúť zdravotná poisťovňa alebo si sama môže vyhľadať gynekologickú ambulanciu na webovej stránke samospráv,“ dodal NOI.

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina krčka maternice

+ Doprajte si viac oddychu, aby ste predišli stresu. Harmónia je dôležitá.
Dostanete príležitosť presvedčiť šéfa,...

+ Skúšajte nové športy, aby ste našli, čo vás baví. Telo to ocení.
Cestovné poistenie vyberajte svedomito, nemali...