Ryby obsahujú množstvo vitamínov a cenných látok, ktoré vplývajú na viacero funkcií nášho tela a pôsobia preventívne v prípade viacerých ochorení.
Prečo ryby?
Sú významným zdrojom minerálnych látok, ako fosfor, selén, vápnik, draslík, horčík a železo. V morských rybách sa nachádza vyšší obsah minerálov ako v sladkovodných rybách. Mimoriadne vysoký obsah vápnika majú ryby konzervované, pretože sa väčšinou konzervujú celé, teda mäso aj kosti. Morské ryby sú dôležitým zdrojom jódu, vitamínov A a D. Fosfor a horčík, ktoré tiež ryby obsahujú, je potrebný pre nervovú a svalovú činnosť. V rybách je zastúpený aj zinok a meď, ktoré tiež nášmu telu pomnáhajú.
Ak si dáte ryby aspoň dvakrát týždenne…
Prispievate tak k prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Okrem toho sa „rybia strava“ podpíše aj na zlepšení či udržiavaní dobrej pamäte – pravidelná konzumácia rýb z dlhodobého hľadiska pôsobí ako prevencia Alzheimerovej choroby a rovnako sú ryby vhodné ako súčasť stravy už pri jej liečbe. Ak ryby konzumujeme pravidelne (2-krát a viac týždenne), dokážeme pokryť našu potrebnú dávku, ktorú si potom nemusíme dopĺňať prostredníctvom umelých vitamínov.
Kto by mal jesť ryby?
Odpoveď znie, že ideálne by sme to mali byť všetci – celá rodina, všetky generácie – teda najmenší, dospelí aj seniori. Určite však platí, že pre vysoký obsah omega tri a šesť mastných kyselín sú dôležité pre správny vývin detí. Vhodné na konzumáciu sú aj pre diabetikov a ľudí trpiacich vysokým cholesterolom.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Hustá rybacia polievka s opečeným jeseterom na Varecha.sk