Naozaj viete, ako treba doma skladovať respirátory?

Pri opakovanom využití stačí nechať respirátor voľne a riadne vyschnúť v kontrolovanom prostredí.

18.03.2021 11:00
respirátor, FFP2 Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Neodporúča sa doň vtierať dezinfekciu, prať ho, vyvárať či piecť v rúre alebo mikrovlnke v snahe zbaviť pomôcku možných zachytených vírusov. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac osem hodín používania. Znovu použiteľné respirátory bývajú označené písmenom „R“, čiže napríklad FFP2 R.

Ani pri opätovnom použití respirátora by nemal celkový čas jeho nosenia presiahnuť osem hodín. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC odporúča pri opätovnom použití respirátora použité respirátory zavesiť do určeného skladovacieho priestoru alebo medzi jednotlivými použitiami do čistej priedušnej nádoby či obalu, napríklad do papierového vrecka. „Pred opätovným použitím suchého a neznečisteného respirátora je vhodné nechať uplynúť lehotu tri až päť dní – minimalizujete tým riziko, že je povrch vášho respirátora kontaminovaný,“ spresnil ÚVZ.

Respirátory je potrebné skladovať tak, aby sa navzájom nedotýkali. Skladovacie nádoby by sa mali pravidelne likvidovať alebo dezinfikovať. Nádoba či obal by nemali deformovať tvar uskladneného respirátora.

ÚVZ vo všeobecnosti neodporúča do respirátora vtierať dezinfekciu, prať ho, vyvárať či piecť v rúre alebo mikrovlnke. Okrem narušenia integrity respirátora hrozia aj ďalšie bezpečnostné riziká, a to najmä v prípade vloženia respirátora s kovovými časťami do mikrovlnnej rúry. „Pre širokú verejnosť sa skôr než dezinfekcia s pomocou rozličných prípravkov či žiarení odporúča radšej nechať respirátor voľne a riadne vyschnúť v kontrolovanom prostredí. Kombináciou dostatočného časového rozstupu medzi použitiami a vhodného uskladnenia sa vírus na respirátoroch deaktivuje aj bez použitia dezinfekcie,“ zdôraznil ÚVZ.

Od pondelka 8. marca platí povinnosť nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od pondelka 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšírila na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #respirátor #FFP2 #používanie respirátora
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Príjemnou hudbou sa dá liečiť, hlavne ak trpíte nespavosťou a depresiami.
Dnes máte vhodný deň realizovať...

+ Lekára informujte o všetkom, neváhajte a zoberte odvahu.
Investujte len do vecí, ktoré sa skutočne zhodnotia....