Dlhé sedenie a home office k tomu = katastrofa pre naše telo! Tu je plán záchrany

Ak patríte k ľuďom, ktorí majú sedavé zamestnanie, zrejme cítite, ako vaše telo trpí. Štatistiky hovoria jasnou rečou - sedavý, fyzicky neaktívny typ zamestnania má až 70 percent ľudí.

, 22.10.2020 11:00
chrbát, bolesť Foto:
Aj vy máte sedavé zamestnanie a večné bolesti?
debata

Navyše, v súčasnej situácii, kedy mnohé firmy uprednostňujú „home office“, už mnohí ani len nevyjdú z domu, aby urobili aspoň zopár krokov, o odporúčaných 10 000 krokoch denne pre zdravie ani nehovoriac.

Sedavým zamestnaním sa môže začať kolotoč priamo súvisiacich problémov – boľavý chrbát, bolesti kĺbového aparátu, obezita, migrény a podobne. Pri dlhodobom „vysedávaní“ existuje dokonca dvojnásobne vyššia šanca ochorieť na kardiovaskulárne ochorenie. Všetko sa to môže začať nevinným stuhnutím svalov a malými bolesťami.

Profesionálny tréner Ľuboš Gsch. Foto: archív Ľ. G.
Ľuboš Gsch Profesionálny tréner Ľuboš Gsch.

Pri sedení sa spomaľuje váš metabolizmus, pričom svaly sú takmer neaktívne. "Spaľujete približne 1 kalóriu za minútu. Pre porovnanie pri behu v strednej intenzite môžete spaľovať až 15 kalórií za minútu. Problémy nastávajú práve pre nízky kalorický výdaj spôsobený nečinnosťou, kedy svaly prirodzene ochabujú, a tým sa znižuje cirkulácia krvi, čo znižuje schopnosť metabolizmu zbavovať sa toxických látok,“ hovorí Ľuboš Gsch, profesionálny osobný tréner a špecialista na tvarovanie postavy.

Čo s tým robiť? Ľuboš Gsch radí začať so športovými aktivitami, kvalitnou stravou, doplnkami výživy a vhodným režimom, pokiaľ ide o aktívny aj pasívny oddych. Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať dostatku tekutín, ktoré nielen vyživujú, ale aj zlepšujú cirkuláciu krvi.

Mnohí z nás sú si vedomí toho, že sedavé zamestnanie nám škodí. A napriek tomu, že si stále hovoríme, že už začneme cvičiť, stále odkladáme to najdôležitejšie – rozhodnutie. Teraz, v čase koronakrízy, kedy ani vlastne nevieme, ako fungujú fitness centrá, máme ďalšiu dobrú výhovorku, prečo nezačať a opäť to odložiť na neskôr. Čo tak urobiť to inak? Začať cvičiť úplne „od piky“ pod dohľadom profesionálneho osobného trénera a špecialistu na tvarovanie postavy a to u vás doma? Dá sa to s novým online program s názvom „Absolútny začiatočník“. Ten je určený všetkým, ktorí nie sú spokojní so svojou kondíciou a chcú s tým niečo začať robiť. "K tréningu potrebujete minimálne tréningové vybavenie, teda len základ pozostávajúci z karimatky alebo podložky na cvičenie, pár nakladacích jednoručiek a odporového expandera,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Program sa skladá z troch fáz. Prvá fáza je rozbehová a obsahuje dva tréningy, ktoré sa striedajú každý druhý deň. Tréningy môžu trvať približne 10 minút denne. Sú veľmi efektívne a zamerané na problémové časti a na tie, ktoré treba najviac natiahnuť, prípadne posilniť. Po 20 dňoch prichádza aklimatizačná fáza trvajúca 40 dní. Obsahuje 3 tréningy, pričom 2 dni sa cvičí a 1 deň je voľno. To je optimálne riešenie, ktoré nie je vždy dodržateľné, avšak mala by to byť idea tejto fázy. Po tejto časti prichádza fáza nazvaná Ostrý tréning, pričom sa opäť cvičí v režime 2 tréningové dni, 1 oddychový.

Čo by mal tento program cvičencovi priniesť? „Výrazné zlepšenie kondície, zlepšenie proporcií tela, lepšiu funkčnosť tela a možnosť vyvíjať sa. Všetky fázy, vrátane vstupného, sú oddelené testom alebo preskúšaním na základe ktorého cvičenec zistí, či je pre neho tento program vhodný a aby videli, ako sa jednotlivé fázy od seba líšia,“ dodáva Ľuboš Gsch.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #sedavé zamestnanie #online tréning
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Znesiete oveľa viac ako si myslíte, nepodceňujte však horúce počasie.
Mali by ste využiť príležitosť a ísť do...

+ Presvedčovať vás nikto nebude, potrebu pohybu si uvedomíte sám.
Máte mimoriadne priaznivé obdobie na...