Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

Koža je v každom ročnom období vystavená iným skúškam a ich striedanie môže spôsobiť najmä to, že je drsná a popraskaná.

01.06.2020 15:09
suchá pokožka - normálna pokožka Foto:
Suchá aj normálnu pokožku treba pravidelne premastňovať.
debata

V mrazivých zimných mesiacoch pokožku vysušuje pobyt v prekúrených miestnostiach, v horúcich dňoch zasa časté vystavovanie slnku. Vadí jej aj dezinfekcia. Pomôcť môžu krémy.

Prechody medzi ročnými obdobiami vystavujú kožu nielen na odhalených častiach tela zvýšenej záťaži. „U zdravých ľudí sa zväčša prejaví prechodnou suchosťou sprevádzanou podráždením, začervenaním a miernym svrbením. U ľudí so suchou kožou a sklonom k ekzémom sa však objavuje aj olupovanie kože a jej praskanie v ohyboch prstov,“ popisuje sezónne zmeny kože primár kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici Tomáš Kopal.

U ľudí s ekzémom a so sennou nádchou sa podľa neho tieto ťažkosti objavujú pravidelne a obmedzujú ľudí aj niekoľko mesiacov v roku. Najmä, ak sa praskliny na koži nehoja a sú bolestivé.

Telový olej Precious Body Oil od Collistar...
Telové maslo Flora Siberica od značky Natura...
+3Vyhladzujúci krém Cera Ve je bohatý a...

V lete môže nadmerné slnenie spôsobiť začervenanie alebo spálenie. Odhalená koža je zraniteľnejšia aj pri športoch či pobyte v prírode. Jej celistvosť v teplých mesiacoch častejšie narúšajú aj uštipnutia hmyzom, odreniny, povrchové rany, trhliny, praskliny či podráždenie.

Bolestivým zážitkom môže byť podľa Kopala aj momentálne používanie dezinfekcie rúk alkoholovým roztokom. Ten totiž podráždenie kože ďalej zhoršuje. „Napriek snahe výrobcov aj kvalitné dezinfekčné roztoky narušujú bariéru kože, vysušujú ju a dráždia. Koža s poškodenou bariérou sa stáva citlivejšou a prenikajú ňou rôzne škodliviny, mikroorganizmy a alergény z prostredia. Tie potom spôsobujú ďalší zápal,“ hovorí Kopal.

V ľahších prípadoch poškodenia kože, teda pri suchej a popraskanej koži, pomáha nanesenie vhodného krému, ktorý obnovuje kožnú bariéru. Vhodné prípravky sa dajú kúpiť v lekárni a odbornú radu pri ich výbere poskytne skúsený lekárnik. Problémovejšie sú prípady, keď je už koža poškodená alebo sú na nej ďalšie prejavy v podobe štípancov od hmyzu, odrenín, slnečného spálenia či povrchových popálenín.

Kožný lekár varuje pred tým, aby si ľudia v týchto prípadoch snažili bez lekárskej konzultácie zohnať prípravky s kortikoidmi a antibiotiká, ktoré nie sú voľne dostupné. „Takýto prístup je veľmi nebezpečný a vo svojej praxi sa často stretávam s tým, že ľudia si samoliečbou vedia spôsobiť oveľa väčšie kožné problémy, ako boli tie pôvodné,“ upozorňuje Kopal.

debata chyba
Viac na túto tému: #ochrana #koza #začervenanie #hydratácia #dezinfekcia #suchá koža
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Potrebujete pohyb, pokiaľ sa vám nechce cvičiť, môžete sa prechádzať.
Pracujte pomaly avšak dôsledne,...

+ Prejaví sa zvýšený pocit smädu, vaše telo potrebuje neustále tekutiny.
Práce budete mať vyše hlavy, ale odmena...