Nielen v mliečnych výrobkoch! Vápnik nájdete v petržlenovej vňati či bazalke

Vápnik podporuje kostné zdravie, jeho pozitívne zdravotné účinky sú však širokospektrálne.

28.05.2020 09:00
bazalka, bylinky, talianska kuchyňa Foto:
Aj bazalka obsahuje vápnik.
debata

Tento minerál sa okrem významnej stavebnej funkcie zúčastňuje na kontrakcii svalových vlákien vrátane tých v srdci, optimalizácie procesu trávenia či prenosu nervových vzruchov. Ako dôležitá súčasť procesu zrážania krvi je potrebný pri akomkoľvek zranení, hovorí všeobecná lekárka a odborníčka na výživu Alexandra Frolkovičová.

Vápnik ovplyvňuje rast kostí, preto treba u detí a mládeže dbať na jeho dostatočný príjem. Na vápnik by však nemali zabudnúť ani tehotné ženy, pretože približne 80 percent všetkého vápnika v kostiach novorodencov sa do nich zabuduje počas tretieho trimestra matkinho tehotenstva. Na dostatočný príjem vápnika by mali dať pozor aj seniori, lebo vo vyššom veku začína postupne rednúť kostná hmota a zvyšuje sa riziko osteoporotických zlomenín.

Najbohatším zdrojom vápnika je podľa lekárky mlieko a mliečne výrobky, teda živočíšne produkty, avšak nachádza sa aj v rastlinných potravinách, najmä v strukovinách, sóji a výrobkoch z nej, napríklad v tofu. Tiež v brokolici, špenáte, kapuste, bylinkách, napríklad petržlenovej vňati, pažítke či bazalke, ale aj orechoch a semenách.

Ľudí podľa štatistík najčastejšie trápia močové kamene tvorené vápnikom. Príjem vápnika však nezvyšuje riziko ich vzniku. Ak vápnik prijímame v jeho prirodzenej forme, teda ak je súčasťou našej stravy, v ideálnom prípade tej rastlinnej, riziko tvorby močových kameňov znižujeme, tvrdí Frolkovičová.

debata chyba
Viac na túto tému: #kosti #mlieko #mliečne výrobky #vápnik
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Výhovorky bokom, mali by ste sa viac zaoberať vašim zdravím.
Buďte opatrný, len tak môžete dosiahnuť želaný...

+ Pokúste sa myslieť viac pozitívne a nebyť neustále zamračený.
Naučte sa oddeľovať prácu od súkromia, bude to tak...