Na svoje trápenia nemusíte byť v týchto dňoch sami. Ako vyhľadať pomoc?

Slováci v posledných dňoch prežívajú pre epidémiu spôsobenú novým koronavírusom aj existenčné obavy.

12.04.2020 08:00
žena, smútok, rozchod Foto:
Valcujú vás obavy?
debata

Uviedla to Liga za duševné zdravie SR. Jej odborníci sú preto dosť vyťažení. Odborníci na duševné zdravie preto ľuďom pripomínajú, že nemusia byť na svoje trápenie sami.

Liga spustila nový projekt www.srozvahou.sk, kde psychiatrička Jana Ferencová prostredníctvom videí dáva ľuďom praktické rady ako situáciu zvládnuť. Podľa riaditeľa Ligy za duševné zdravie SR Martina Knuta sa téma nového koronavírusu objavuje aj vo všetkých hovoroch na telefonickej linke Nezábudka.

Ľudia pociťujú podľa jeho slov zvýšený psychický tlak, obavu z ochorenia až úzkosť, často sa prejavujúcu somatickými príznakmi, akými sú nechutenstvo, stiahnutý žalúdok, zvýšený tlak, nespavosť či depresívne nálady. Obávajú sa strachu zo straty príjmu, ale aj o blízkych.

Obavy o svoj život majú najmä osamelí ľudia. Rovnako sa vynárajú rôzne vzťahové problémy v súvislosti s karanténou, či už výchovné a školské, ako napríklad záťaž pre rodičov či nespolupráca mladistvých, spôsobená výučbou v domácich podmienkach.

Taktiež volajúci hlásia partnerské problémy alebo rodinné hádky spôsobené nedodržiavaním nariadení jedným z partnerov. Odborníci registrujú aj zhoršenie existujúcich psychických problémov a závislostí, a to najmä od alkoholu, či už u seba alebo u člena rodiny. Slovákov tiež trápia vypäté emócie, ako napríklad nadávanie na všetko či všetkých, plač, vyjadrovanie obáv a nedôvery v opatrenia. Knut preto pripomenul, že pomôcť môže aj stránka Ligy za duševné zdravie SR na sociálnej sieti.

debata chyba
Viac na túto tému: #psychické problémy #Liga za duševné zdravie #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Bolesť uší nepodceňujte, inak sa môže vystupňovať na ešte väčšiu.
Budete mať pocit, že sú všetky dvere...

+ Pred spaním nejedzte aspoň dve hodiny inak sa budú bolesti opakovať.
Budete musieť byť v predvianočný čas v...