Celé naše telo je posilňovňa, urobíme s ním doma úžasné veci, radí tréner

Zostať bez cvičenia hraničí u niekoho priam s pocitom akoby zostal bez ruky. Čo však robiť v čase domácej izolácie a karantény?

25.03.2020 11:00
Osobný tréner Jany Landl. Foto:
Osobný tréner Jany Landl.
debata

Na YouTube či Instagrame nájdete stovky, ba priam tisícky inštruktážnych videí. Dokážete si zacvičiť s vlastnou váhou, stoličkami alebo dostanete inštrukcie aj k privátnemu domácemu fitku. Ani na Slovensku nechýba množstvo odborníkov, certifikovaných trénerov či štúdií, ktoré takúto možnosť ponúkajú. Jedným z nich je aj Jany Landl.

Priznám sa, že voľba na neho padla vďaka malému prieskumu v zákutiach môjho „friend-listu“ na Facebooku. Pýtal som sa, ako ľudia riešia problém s cvičením a práve jeho meno mi z celkom bohatého zoznamu vybehlo celkom jasne. Tréner Jany Landl oslovil niekoľkých, ktorým dôverujem. Predcvičuje pre dospelých aj deti a problém so súčasnou situáciou online kontaktu rozhodne nemá, konieckoncov, na online platformách denne pridáva nové tréningy. Očakávať inú ako pozitívnu odpoveď na otázku, či sa dá zostať fit v karanténe, sa asi v jeho prípade nedalo.

„Momentálne majú ľudia omnoho viac času starať sa o seba, svoje zdravie. A možno im to celé aj viac dochádza. Imunita a zdravie sú pre nás veľmi dôležité. Začínajú cvičiť aj takí, ktorí vôbec nemali k cvičeniu vzťah. Je zaujímavé sledovať, čo urobí s ľuďmi strach. A strach, že ochorieme, je silný faktor. Vieme, čo nám pomôže. Cvičenie, posilňovanie imunity a s tým je spojený aj zdravý životný štýl,“ uviedol v telefonickom rozhovore Landl.

Ak ste doposiaľ necvičili, možno práve domáca izolácia je správna chvíľa, myslí si. „Jednak máme viac času, nedá sa veľmi vyhovárať na to, že nestíhame. Ak si už nenájdete čas teraz, asi to nebudete myslieť s cvičením vážne nikdy,“ skonštatoval vyhľadávaný tréner. Výhovorky, že cvičiť doma nie je praktické, v aktuálnej situácii podľa neho nepomôžu. „Poznáme predsa tréningy, na ktoré treba len máličko miesta. A posilňovňa je celé naše telo. Dokážeme s ním urobiť úžasné veci, efektívne a krásne vo výsledku.

Práve v týchto dňoch, keď sme nútení zostávať doma a prišli sme o možnosti pohybových aktivít vo fitkách či na hodine s trénerom, je dôležité, aby sme sa stále hýbali. „Donedávna sa často písalo o tom, že ľudia majú sedavé zamestnanie a odrazu už máme takmer ležavé zamestnanie. Mnohí doma striedajú len polohy v sede a potom sa presunú na gauč či do postele a ľahnú si. Telu treba dopriať pohyb. Akýkoľvek pohyb vykonávaný doma je dobrý, pretože svaly sa hýbu,“ upozornil Landl.

Práve v dnešných časoch je podľa neho dobré využívať možnosť tréningov online. „Na sociálnych sieťach, video kanáloch sa nájde množstvo dobrých trénerov, ktorí navyše ponúkajú tréningy úplne zadarmo. Ak sme cvičili predtým pod vedením vlastného trénera, odporúčal by som pokračovať práve s ním. Máte spolu za sebou nejakú prácu, pozná vaše telo, pozná slabiny aj silné stránky, takže vie cvičenie rozvrhnúť,“ odporučil pre čitateľky a čitateľov Pravdy. Vo všeobecnosti je podľa neho lepšie, ak Slováci cvičia aj so slovenskou aplikáciou. „Aplikácie totiž často nevysvetľujú veci podrobnejšie, nepovedia vám, na čo je konkrétny cvik zameraný. Je dobré, keď máte niekoho oproti sebe. Nemusí to byť úplne live vysielanie. Odporúčal by som trénerov, ktorí majú už natočené nejaké videá, dokážu pekne cviky vysvetliť,“ doplnil.

Sám predcvičuje na dennej báze a hoci má aj platený online-program, v aktuálnej situácii sa rozhodol, že bude robiť live-stream zadarmo. „Cvičím o deviatej hodine pre dospelých, prípadne cvičia so mnou tínedžeri. Zhruba pätnásť minút po desiatej, štartujem potom s tréningom pre menšie deti. Veková kategória je od troch do desiatich rokov, plus-mínus. A opäť platí už to, čo som povedal. Aj deti by sa mali hýbať. Každý človek, bez ohľadu na vek. Nemusíme sa ani baviť, či to je vhodné. Je to pre nás dôležité. Ľudia sú stvorení na to, aby sa hýbali. Presne na to nám dala príroda nohy a ruky. Akurát my sme si vytvorili vlastný svet, v ktorom sa vozíme autami, sedíme za stolom v práci. Telo však potrebuje pohyb,“ upozornil Jany Landl.

Osobný tréner Jany Landl. Foto: archív Janyho Landla
Osobný tréner Jany Landl. Osobný tréner Jany Landl.

Niektorí kritici aplikácií či programov na cvičenie upozorňujú, že nevýhodou je absencia kontroly správneho vykonania cviku. Slovenský tréner si myslí, že ak ide o špecifické cviky a pohyby, je nutné sledovať inštruktora a dbať na správny pohyb. „Od trénera je dôležité počuť vysvetlenie, jasný postup – čo cvičí, ako cvičí. Mal by dôkladne predviesť cvik.“ Pri cvičení s deťmi by však Landl taký striktný nebol. „Pre deti je pohyb niečo vrodené. Hovorme o prirodzenom pohybe tela. Ak sú to základné pohybové prvky, či už skáču, bežia, plazia sa, tam je technika prirodzená ich vlastnému telu. Plaziť sa budú, ako budú chcieť, skákať tiež. Ak by som im dvadsať minút vysvetľoval jeden cvik, stratím ich. Pri nich beriem to cvičenie hravou formou a dbám na to, aby ich bavilo,“ vysvetlil.

Za roky, ktoré pôsobí ako profesionálny tréner a venuje sa cvičeniu, zažil už mnoho inovácií v pohybových aktivitách či technikách cvičenia. Hýbať sa doma, s trénerom či programom online až za takú novinku nepovažuje. „Pamätám si jednotlivé etapy, kedy ľudia vymýšľali rôzne veci. Silové tréningy, vytrvalostné, crossfitové cvičenie, aerobiky, cvičenie na stepperoch. Sám sa snažím cestovať po svete a zbieram inšpirácie. V Spojených štátoch amerických už pred nejakými desiatimi rokmi ľudia vo fitku pracovali s aplikáciami, s online trénermi. Baby prišli do fitka, otvorili si počítač a podľa videa si odcvičili svoju zostavu. Áno, aj ja si myslím, že toto je súčasť budúcnosti cvičenia. Sám dlhší čas pracujem s vybranými klientmi napríklad cez FaceTime alebo Skype. Mám jedného, ktorý nie je z Bratislavy – trénujem ho na diaľku už mesiace,“ uviedol Landl pre Pravdu.

Vzápätí však dodal, že pri pohybe a v komunite ľudí, ktorí radi cvičia, vždy zostane cenný aj osobný kontakt. „Socializovanie sa v posilňovni, tá denná rutina, keď prídete do fitka, máte tam už známych, kamarátov, to nikdy nevymrie. A myslím si, že to je dobre. Ľudia by nemali byť len zavretí a cvičiť podľa nejakej aplikácie. Áno, dnes žijeme dobu, keď by sme mali zostať doma. Ale osobný kontakt, podanie si ruky, alebo dať si high-five po tréningu, potľapkať po pleci – to žiadna appka nenahradí,“ doplnil tréner Landl.

Kým sa znovu budeme môcť vrátiť do fitness-centier, môžete si zacvičiť napríklad aj s ním. Landla nájdete na jeho stránke www.janylandl.sk, ale tiež napríklad na Instagrame, kde s ním môžete cvičiť zdarma.

A keďže môj zoznam tipov a odporúčaní na cvičenie online bol pomerne bohatý, na webe Žena.pravda.sk sa v najbližších dňoch dočkáte aj ďalších tipov, ktoré možno pomôžu prečkať domácu izoláciu. S troškou endorfínov z pohybu a spokojnosťou, že ste niečo pre svoje telo urobili.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cvičenie #tréner #aplikácia #online #izolácia #koronavírus #Jany Landl

+ Do nového dňa vykročíte s úsmevom a nedáte sa rozladiť pesimistami.
Pravidelná revízia finančných cieľov udrží...

+ Krátke meditačné pauzy počas dňa obnovia vašu mentálnu energiu.
Minimalizmus v míňaní uvoľní finančné zdroje pre...