Riešenie je v tomto prípade jednoduché. Počas vykurovacej sezóny netreba plytvať teplom a nerobiť si doma saunu. Odborníci upozorňujú, že príliš vysoká teplota v izbách zvyšuje tepovú frekvenciu, spôsobuje väčšie vyčerpanie, nadmernú únavu a nesústredenosť.
Nízka vlhkosť vzduchu netrápi len astmatikov a alergikov, neprospieva najmä deťom, ktoré potom trápi ranné škrabanie v krku, upchatý nos, posmrkávanie, „červené“ oči a dráždenie na kašeľ. Aj seniori sú náchylnejší na infekcie dýchacích ciest.
„Aby ste sa cítili príjemne, vnútorná teplota by sa mala pohybovať do 23 stupňov Celzia a v noci okolo 18 stupňov Celzia,“ radí na sociálnej sieti Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.
Vlhkosť v byte sa dá zistiť pomocou vlhkomera, dôležité je umiestniť ho na správne miesto. „V miestnosti, ktorú chcete hodnotiť, umiestnite ho do výšky očí tak, aby ste sa vyhli oknám, dverám a ostatným otvorom, ktorými prúdi vzduch,“ radí RÚVZ Bratislava.
V prípade akútnych problémoch so sliznicami odporúča naparovať sa, sušiť mokrú bielizeň v interiéri či na radiátor položiť misku s vodou. Za najúčinnejšie riešenie označil RÚVZodparovač či zvlhčovač vzduchu.