Zdravá maternica a pohodové tehotenstvo
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa odhaduje, že viac ako 80 % žien na celom svete trpí nedostatočným príjmom stopového prvku zinok. Denná potreba spomínanej mikroživiny sa u nežnejšej polovičky ľudstva pohybuje na úrovni 8 mg, pričom muži ho potrebujú o čosi viac, a to z dôvodu tvorby mužského pohlavného hormónu testosterónu. Nízke hladiny zinku v tele spôsobujú teda nielen u pánov, ale aj u dám problémy s tvorbou a cirkuláciou hormónov, ktoré sú v prípade druhej menovanej skupiny dôležité pre ochranu plodu počas gravidity. Zinok zároveň podporuje obranyschopnosť organizmu a pôsobí preventívne pri ochrane maternice.
Viac chuti na radovánky
Tmavozelené semená tekvice sa často používajú aj na povzbudenie sexuálnej túžby. Vedci z univerzity v Egypte skúmali vplyv extraktu zo spomínaných semien na reprodukčné zdravie hlodavcov. Dospeli k záveru, že táto maškrta má priaznivý účinok na sexuálne zdravie a funguje aj ako účinné afrodiziakum. Zmiernenie problémov v sexuálnej oblasti sa prejavilo už pri užívaní približne 300 mg oleja po dobu šiestich mesiacov. Ďalší aktuálny výskum preukázal, že tekvicový olej pomáha liečiť močové poruchy v podobe častého močenia u oboch pohlaví. Nemecká štúdia spred niekoľkých rokov zároveň tvrdí, že konzumácia tekvicových semien znižuje riziko rakoviny prsníka po menopauze.
Cukrovka pod kontrolou
Výživné látky obsiahnuté v tekvicových semenách chránia organizmus pred vznikom cukrovky 2. typu. Výskumy poukazujú, že veľkú mieru na tom nesie minerál horčík, ktorý sa nachádza v tejto pochúťke v množstve 90 mg na sto gramov. Nízke hladiny tejto minerálnej látky môžu komplikovať vylučovanie inzulínu a znižovanie citlivosti organizmu na spomínaný hormón. Denná konzumácia tekvicových semien v množstve 100 gramov prispieva k zníženiu rizika diabetesu až o 15 %.
Srdce sa poteší
Medzi najúčinnejšie živiny, ktorými sa môžu popýšiť tekvicové semená patria omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, antioxidanty a vláknina. Posledná menovaná látka pomáha znižovať celkové množstvo cholesterolu v krvi, čím sa zároveň znižuje výskyt srdcovocievnych chorôb. Výskumy naznačujú, že omega-3 mastné kyseliny potláčajú trombózu a arytmiu, ktoré môžu viesť k srdcovému infarktu alebo mozgovej mŕtvici. Zdravé tuky sa tiež podpisujú pod znižovanie hladín zlého (LDL) cholesterolu a zvyšovaní dobrého (HDL) cholesterolu. Tekvicové semená vďaka týmto látkam čistia steny ciev, zlepšujú ich pružnosť a mierne znižujú krvný tlak.
Pomôžu pri chudnutí?
Pokiaľ je našim cieľom udržanie štíhlej línie, vyhýbať by sme sa mali častej konzumácii pražených a solených tekvicových semien. Napríklad, sto gramov tepelne neupravených a neosolených semien sa pýši len približne 120 kilokalóriami, čo sa nedá povedať o ich náprotivkoch, kde sa energetická hodnota šplhá nad 500 kcal. Výživový profil tejto pochúťky zahŕňa na vyššie uvedené množstvo cca 20 g tuku, 15 g sacharidov, 5 mg bielkovín a až okolo 18 gramov vlákniny. Z minerálnych látok sa semená z tekvice pýšia vyšším obsahom vápnika, sodíka, železa, medi, selénu a magnézia.