Kvapavka či chlamýdie pre depiláciu intímnych miest: Aké je riziko?

Ženám, ktoré si pravidelne úplne odstraňujú ochlpenie intímnych partií, nehrozí vyššie riziko chlamýdií ani kvapavky.

09.09.2019 09:00
depilácia - vosk - bolesť Foto:
Autorka štúdie chce, aby ženy vedeli, že informácie, ktoré nájdu na internete alebo im ich povedia kamarátky nemusia byť vždy pravdivé.
debata (1)

Podľa spravodajského portálu BBC to odhalila štúdia, ktorá sa zamerala na študentky. Zistenia odporujú predchádzajúcim výskumom, podľa ktorých môžu holenie a depilácia voskom zanechať na pokožke ranky, ktoré môžu prispieť k prenosu sexuálne prenosných infekcií.

V malej štúdii, ktorú uskutočnili na Ohio State University, sa zúčastnilo 214 žien. Tých sa pýtali, ako často a v akom rozsahu si odstraňujú ochlpenie a zároveň ich testovali na sexuálne prenosné ochorenia. Až 53 % z nich si počas uplynulého roka každý týždeň odstraňovalo celé ochlpenie a ďalších 18 % tak robilo počas posledného mesiaca, pričom len 10 % malo pozitívne testy na chlamýdie alebo kvapavku.

Výsledky neukázali súvislosť medzi „extrémnym odstraňovaním ochlpenia“ a rizikom sexuálne prenosných ochorení, skonštatovali vedci v štúdii, ktorú publikovali v časopise Plos One. Riziko nákazy bolo podľa nich u všetkých žien rovnaké. Tvrdia pritom, že ich výsledky sú presnejšie ako v predchádzajúcich výskumoch, pretože brali do úvahy aj faktory ako frekvencia pohlavného styku, výška príjmu, rasa a vek.

Ženy, ktoré sú sexuálne aktívnejšie s viac partnermi a hrozí im tak aj vyššie riziko infekcií, majú podľa nich aj tendencie častejšie si odstraňovať ochlpenie. Väčšinu testovaných žien pritom tvorili slobodné belošky.

Autorka štúdie Jamie Luster je presvedčená, že je dôležité, aby ženy vedeli, že informácie, ktoré nájdu na internete alebo im ich povedia kamarátky nemusia byť vždy pravdivé. Existujú podľa nej iné kroky, ktoré môžu podniknúť pre zníženie rizika nákazy pohlavnou chorobou. „Najistejší spôsob je nemať sex. Ak ste sexuálne aktívne, spôsoby, ako znížiť riziko, zahŕňajú správne používanie kondómov, menej sexuálnych partnerov a monogamné vzťahy, a tiež očkovanie proti HPV, ktoré je jedným z najčastejších sexuálne prenosných ochorení,“ odkázala.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #kvapavka #depilácia #chlamýdie #sexuálne choroby

+ Stavy úzkosti sa vám podarí zvládnuť v prítomnosti blízkej a veselej osoby.
V bankomate nájdete vyšší obnos...

+ Skúšajte nové športy, aby ste našli, čo vás baví. Telo to ocení.
Cestovné poistenie vyberajte svedomito, nemali...