Desať tisíc krokov denne? Čo to skutočne prinesie?

, 14.08.2019 11:00
krok, chôdza, topánky, obuv
Je to magické číslo každého krokomeru a dosiahnúť túto hranicu je vraj nutné, ak chceme ostať zdraví a fit. Autor:

Je to magické číslo každého krokomeru a dosiahnuť túto hranicu je vraj nutné, ak chceme ostať zdraví a fit.

Otázka však znie nasledovne: Skutočne potrebujeme denne až toľko krokov? Vedci poznajú odpoveď. Znie jasne a jednoducho: „Nie.“ Dr. I-Min Lee, profesorka z Harvardskej lekárskej školy, spolu so svojím tímom preskúmala, na akej báze sa propaguje fitnessový cieľ 10-tisíc krokov a či je tento „magický limit“ vôbec oprávnený.

Odkiaľ pochádza toto číslo?

Podľa doktorky Lee bola táto značka marketingovým sloganom pre japonský fitness stroj z roku 1965. Odvtedy sa toto číslo vyrylo do kolektívnej pamäte zdravia, takže je prednastavené aj v mnohých moderných fitness pomôckach. Do testovania doktorky Lee sa zapojilo viac ako 16-tisíc žien od 62–101 rokov, ktoré merali svoj pohyb prostredníctvom programov sledovania v rokoch 2011 až 2015.

Je 10-tisíc krokov skutočne najzdravších?

Výsledky výskumu ukázali, že ženy, ktoré spravili denne v priemere 4400 krokov, znížili úmrtnosť až o 41 percent. Pri 7500 krokoch denne bola redukcia úmrtnosti najvyššia, ďalej však už neboli zaznamenané žiadne významné rozdiely. Záver štúdie: 7500 krokov denne znižuje mieru úmrtnosti – nepotrebujeme však 10 tisíc krokov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#fitness #krokomer #úmrtnosť #kroky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku