Útok na cholesterol i tlak
Zvyšovanie hladín zlého (LDL) cholesterolu a krvného tlaku sa často spájalo s pochutnávaním si na spomínanej dobrote. Táto chrumkavá pochúťka mala zvyšovať cholesterol z dôvodu obsahu nasýtených mastných kyselín (tukov). Hypertenziu spôsobovala soľ, ktorá sa na prípravu tohto jedla používa buď samostatne, alebo ako súčasť koreninových zmesí. Nedávna štúdia, ktorú uskutočnili odborníci na Harvard University potvrdila, že obavy z toho „strašiaka“ sú neopodstatnené. Aj v tomto prípade platí: Všetko s mierou.
Prekvapí aj zdravými tukmi
Najväčším prekvapením pre ľudí, ktorí sa zbavujú kože z kuraťa pred varením alebo pred samotnou konzumáciou jedla, spočíva v prínose pre srdce človeka. Toto jedlo nie je nepriateľ nášho srdca, presviedčajú výživoví experti na portáli steathnews.com o zdravotných benefitoch do chrumkava prepečenej kože na hydine. Svoju teóriu zdôvodňujú tým, že kuracia koža obsahuje podobné tuky, ako napríklad niektoré rastlinné produkty. Uvedená maškrta sa chváli, podobne ako je to napríklad u avokáda, druhom tuku, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Ide o nenasýtené mastné kyseliny, ktoré chránia srdce, znižujú krvný tlak a hladiny zlého cholesterolu.
Predsa o čosi viac kalórií
V prípade kalorickej hodnoty je na tom kura bez kože lepšie, než variant s kožou. Podľa Výskumného ústavu živočíšnej výroby Nitra má kurča bez kože na sto gramov približne 22 g bielkovín, 2 g tuku, čo predstavuje 449 kcal. Kura s kožou obsahuje na rovnaké množstvo potraviny cca 18,5 g bielkovín, 12 g tuku, to je 765 kcal. Navyše, samotná koža pôsobí pri varení ako určitá bariéra, ktorá bráni tuku v samotnom mäse, aby sa nedostávalo zbytočne von z tohto jedla. Tuk napokon zjemňuje štruktúru jedla a dodáva mu lepšiu chuť. Zvýšená opatrnosť sa, samozrejme, vyžaduje pri spálenej alebo presolenej koži, nakoľko vysoké dávky soli a prepálených zlúčenín, môžu mať vplyv aj na tvorbu rakovinových buniek.