Očkovanie by mali zvážiť aj tehotné ženy. Môžu ním ochrániť dieťa

Imunitný systém ženského organizmu počas tehotenstva prechádza niekoľkými zmenami, ktoré uľahčujú vznik infekčných ochorení.

15.11.2018 11:00
tehotná žena tehotenstvo Foto:
Ideálne je, ak sa ženy nechajú očkovať ešte pred otehotnením.

Práve v tehotenstve môže chrípka zapríčiniť závažné komplikácie nielen budúcej matke, ale aj plodu. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k úmrtiu. Uviedol to gynekológ Miroslav Kotek, ktorý zhodnotil problematiku očkovania tehotných.

Pred tehotenstvom by mala mať podľa gynekológa žena absolvované všetky povinné očkovania. Živé vakcíny by jej mali byť podané najneskôr mesiac pred plánovaným otehotnením. „Najväčší význam má očkovanie proti ovčím kiahňam, ak ich žena neprekonala. Neživé vakcíny môžu byť podané aj tesne pred otehotnením a v prípade potreby aj počas tehotenstva. Každá tehotná žena by mala absolvovať očkovanie proti chrípke, každoročne od októbra do decembra, a tiež očkovanie proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu, v 28. až 37. týždni tehotenstva,“ priblížil Kotek s tým, že ošetrujúci lekár má odporúčať očkovania na základe zdravotného stavu pacientky a jej veku.

Kotek vysvetlil, že v tehotenstve môže aj chrípka spôsobiť matke a plodu komplikácie. Pripomenul, že v roku 2009 zomrelo na pandemickú chrípku SARI na Slovensku šesť tehotných žien, čo predstavovalo 46,15 percenta prípadov.

Gynekológ tiež ozrejmil, že priamy prenos chrípky z matky na plod je počas tehotenstva zriedkavý, ale môže byť príčinou zamĺknutého potratu v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Zdôraznil, že vírus chrípky môže plodu spôsobiť aj rázštepy neurálnej trubice. Deti matiek s prekonanou chrípkou podľa Koteka môžu tiež zaostávať v raste počas vnútromaternicového života.

Gynekológ pripomenul, že očkovanie po pôrode má tiež význam. „Zaočkovaná matka znižuje riziko, že nakazí svoje dieťa. Absolvovať očkovanie hneď po pôrode je pre matku bezpečné aj v prípade, že dojčí. Žena, ktorá nebola očkovaná proti tetanu, záškrtu a čiernemu kašľu počas tehotenstva, by mala byť zaočkovaná ihneď po pôrode, ak nebola očkovaná posledných päť rokov,“ dodal Kotek. Po zaočkovaní tehotnej sa asi do dvoch týždňov vytvoria protilátky, ktoré plynule prechádzajú placentou.

Lekár zdôraznil, že očkovanie tehotných žien je riadne zdokumentované a je bezpečné pre matku a dieťa.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #tehotenstvo #žena #očkovanie #vakcína #odporúčanie

+ Nezanedbávajte rady lekárov, pomôžu vám oveľa viac ako si myslíte.
Vyhodnotíte si všetky získané informácie a...

+ Zabudnite dnes na alkohol, mohli by ste mať z neho veľké ťažkosti.
Nekopírujte nikoho, len sa inšpirujte,...