Určite poznáte, ako sa cítite po prebdenej noci. Nielenže ste bez nálady a energie, ale navyše aj nevrlá. Ale pozor! Ak si prečítate, čo zistil nedávny prieskum, budete sa do postele ponáhľať.
Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, že nedostatok spánku vplýva nielen na náš stav počas dňa, ale negatívne ovplyvňuje naše sociálne väzby a správanie. Kto spal málo, má počas dňa tendenciu od ľudí „bočiť“, sociálne kontakty vyhľadáva menej. Unavený človek chce prežiť deň len sám pre seba a to ho robí v očiach ostatných menej sympatickým.
Vedci vďaka prieskumu prišli k zisteniu, že kto spí málo a cíti sa nevyspatý, trpí viac osamelosťou ako ľudia, ktorí majú spánku dostatok. Skupina dobrovoľníkov zostala celú noc hore a následne opísali svoje pocity zo stretávania sa s inými ľuďmi. Tých si nevyspatí jedinci držali viac od tela ako tí, čo spali celú noc – táto hranica sa zvýšila vplyvom zlého spánku až o 60 percent.
Následne pomocou magnetickej rezonancie vedci zistili, že nedostatok spánku ovlyvňuje aj našu schopnosť vcítiť sa do kože druhého človeka – to znamená, čím menej spíme a cítime sa viac nevystatí, tým menej empatickí sme. Z prieskumu teda vyplynulo, že čím viac nevyspatý sa človek cíti, tým viac sa stráni iných ľudí. To ho v ich očiach robí nesympatickým a ľudia sa mu začínajú postupne vyhýbať.