Nechoď von s mokrými vlasmi, prechladneš! Skutočne?

, 11.10.2018 15:00
mokré vlasy - žena - úsmev - voda
Nie je to chlad, ktorý spôsobí, že ochorieme, ale vírusy, ktoré spustia nádchy a infekty. Autor:

Často sme túto vetu počúvali v detstve, od mamy alebo od babky. Nechoď von s mokrými vlasmi, lebo prechladneš!

Skutočne? Môžu mokré vlasy spôsobiť prechladnutie? Alebo nám mama s babkou podsúvali len nejaký mýtus? Nie je to chlad, ktorý spôsobí, že ochorieme, ale vírusy, ktoré spustia nádchy a infekty. Povedal to Gerhard Friedrich, ORL lekár z Grazu pre rakúske noviny Kleine Zeitung.

Oslabený imunitný systém

Avšak celkom nevinné naše mokré vlasy či studené nohy zas nie sú. Jedna štúdia ukázala, že chlad negatívne ovplyvňuje imunitný systém, oslabuje ho. „V oblasti krku a nosa máme rôzne vírusy, ktoré držia imunitný systém v šachu,“ vysvetlil Friedrich. Ak je však oslabený kvôli napätiu, stresu alebo chladu, vírusy dostanú zelenú a prechladnutie má dobré podmienky na prepuknutie.

Nie sú hlavným vinníkom

Pravdou tiež je, že niektorí ľudia sú na takéto podnety citlivejší než ostatní, tvrdí Friedrich. Tí sa musia pred chladom chrániť lepšie. Takže mama nebola tak ďaleko od pravdy, hoci mokré vlasy nie sú hlavným vinníkom, iba spolupáchateľom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vírus #prechladnutie #imunitný systém #mokré vlasy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Celý deň budete v jednom kole, zažijete dobrodružstvo spojené s adrenalínom.
V práci si...

+ Zdravotný stav sa stabilizuje, ale to neznamená, že nemáte byť pozorní.
Stojte za svojim nápadom, jeho...