Srdce bude biť ako zvon
Zemiaky obsahujú na rozdiel od ryže, či cestovín menšie množstvo sacharidov. Vo varenej forme sú vhodné do diéty, štíhlej línii prospievajú aj americké alebo pečené v šupke. Na zahodenie nie je ani ich vitamínový profil. Prekvapivo, obsahujú aj vitamín C, ktorého väčšia časť sa ich tepelnou úpravou stráca. Z vitamínov sa pýšia obsahom vitamínu B6, ktorý sa podieľa na lepšom vstrebávaní horčíka. Okrem fytochemikálií a flavonoidov sa chvália aj obsahom stopových prvkov, ako sú železo a meď. Obidva prvky sú potrebné pre správne fungovanie srdca a normalizáciu krvného tlaku.
Potešia každú diétu
Zemiaky sú vhodné do diéty aj z dôvodu vysokého obsahu vody, majú jej 70 — 80 % podľa tej, ktorej odrody. Pokiaľ nie sú v období chudnutia konzumované s maslom, smotanou alebo bryndzou, môžu znižovať hladinu cholesterolu v krvi a prospievať tak zdravším cievam a srdcu. Sacharidy, ktoré sa nachádzajú v zemiakoch sú ľahko stráviteľné a zlepšujú proces trávenia. Používajú sa tiež ako prevencia proti zápche, čo je praktické najmä u malých detí.
Do boja s rakovinou
Dospelí ľudia ocenia prítomnosť horčíka a vápnika, ktoré spolu bojujú proti nepríjemným príznakom reumatizmu. Voda, ktorá nám zostane po varení zemiakov, sa môže používať na odstránenie zápalov a bolesti. Okrem týchto blahodarných účinkov dokážu zemiaky údajne bojovať aj proti niektorým druhom rakoviny, a to vďaka prítomnosti antioxidantov, zeaxantínu a karoténov. Zemiaky tiež obsahujú kvercentín, ktorý pomáha potláčať vznik alergií a rakovinových buniek. V neposlednom rade sa môžeme tešiť aj z obsahu vlákniny v zemiakoch. Spolu s vitamínom C reguluje krvný tlak, udržuje zdravé črevá. Pre zachovanie čo najväčšieho množstva vlákniny sa odporúča zemiaky nešúpať, pokiaľ nie sú postihnuté fľakmi alebo pokiaľ nie sú príliš špinavé.