Leto dáva zubom zabrať. Pozor na limonády aj smoothie!

Zubný kaz v raných štádiách nebolí. Prítomný je vtedy na povrchu skloviny.

02.06.2018 08:00
ústa, zuby, umývanie zubov, dentálna hygiena,... Foto:
Zubnú hygienu a prevenciu by sme pred letom nemali podceniť.
debata

Ak sa však nelieči, šíri sa hlbšie, do dentínu až k pulpe, čo už je bolestivé. Nemyslieť na prevenciu je podľa zubnej lekárky Valérie Michnovej chyba, a to nielen pred dovolenkovým obdobím.

„Návšteva zubára nemusí byť nepríjemná. Ak sa človek dostatočne venuje svojmu ústnemu zdraviu a pravidelne absolvuje preventívne prehliadky, nie je priestor na obavy. Počas prehliadky sa zakaždým zameriavame na celkové zdravie ústnej dutiny. Sledujeme nielen riziko vzniku zubných kazov, ale tiež stav ďasien, mäkkých tkanív a zubných krčkov. Ak sú odhalené, tiež nám môžu spôsobiť problémy na dovolenke,“ uviedla Michnová.

Návštevou zubára, prípadne absolvovaním dentálnej hygieny sa starostlivosť o zuby pred dovolenkou nekončí. Pozornosť im treba venovať aj počas horúcich dní. „Ide o obdobie, počas ktorého častejšie konzumujeme jedlá a nápoje, ktoré sa môžu podpísať pod stav zubnej skloviny. Oslabujú ju citronády, čerstvé šťavy alebo obľúbené smoothie. Ideálne je, ak si po ich užití vypláchneme ústa čistou vodou, čím znížime kyslé prostredie,“ priblížila stomatologička.

Podľa zubnej lekárky by sme nemali zabudnúť ani na pomôcky dôkladnej ústnej hygieny. „Okrem kvalitnej zubnej kefky má byť v kufri miesto aj pre medzizubné kefky, dentálnu niť, škrabku na jazyk, ústnu vodu,“ povedala Michnová.

Ideálne je, ak je ústna voda fluoridovaná. Vhodné sú tiež xylitolové žuvačky, prípadne tie bez cukru, rovnako dostatočný pitný režim. Suché prostredie v ústach je totiž ideálne pre rozmnožovanie nebezpečných baktérií.

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #dovolenka #zuby #prevencia #baktéria #zubný kaz #ústna dutina

+ Začnite čo najskôr normálne jesť, lebo týmto tempom skončíte v nemocnici.
Teraz sa vám bude dlhú dobu veľmi...

+ Ste na tom výborne či už fyzicky alebo psychicky a aj budete.
Vyjednávanie o lepších zmluvných podmienkach môže...