Vďaka dopamínovej diéte idú kilá dole rýchlo. Ako funguje?

22.05.2018 17:00
obezita - nadváha - metabolické poruchy
Bojujete s nadváhou? Autor:

Britský šéfkuchár Tom Kerridge, ktorý sa dopracoval ku hmotnosti 190 kilogramov, sa rozhodol zmeniť svoj život a počas troch rokov zhodil 70 kilogramov.

A to vďaka tomu, čo on sám nazýva dopamínová diéta. Táto diéta vzbudila na internete mimoriadny záujem najmä teraz pred letom, kedy je snahou ľudí znížiť hmotnosť čo najrýchlejšie. A funguje to? Pýta sa taliansky denník La Repubblica.

V skutočnosti je to, čo Tom Kerridge realizoval, veľmi prosté: drasticky obmedzil sacharidy, prestal piť alkoholické nápoje a jeho jedálniček obsahoval veľa proteínov. A to, ako všetci vieme, vedie k rýchlemu úbytku na hmotnosti. Takáto diéta však nemôže trvať príliš dlho, pretože zaťažuje predovšetkým obličky. Prezident Talianskej spoločnosti pre vedeckú výživu Andrea Ghiselli ju označil za „ďalší sacharofobický šok“.

Tom Kerridge zdôrazňuje, že jedol potraviny, ktoré mu umožňovali udržiavať a stimulovať vysokú produkciu dopamínu, neurotransmiteru navozujícého pocit potešenia a dodávajúceho organizmu takmer euforické pocity. A predkladá svoje recepty na báze vajec, rýb, mäsa, listovej zeleniny a sušeného ovocia. A čokolády.

Ide o takmer všetky potraviny, ktoré sú hlavnou zložkou stravy v stredomorskej kuchyni. „Nevieme, čo jedol Kerridge predtým a v akom množstve,“ upozorňuje Mauro Serafini z Laboratória funkčných potravín a prevencie metabolického stresu pri univerzite v Terame. „Je však jasné, že ak vylúčime sacharidy a budeme dodržiavať diétu na báze proteínov, schudneme. Otázkou zostáva, či mal predtým rovnaký kalorický príjem a zmenil len skladbu jedálnička,“ dodáva.

„V tomto prípade sa však zdá, že obmedzil kalorický príjem vďaka potravinám, ktoré nielen zvyšujú hladinu dopamínu, ale sú funkčné. A teda nezávisle od dopamínu fungujú. A to aj preto, že súvislosť medzi dopamínom, zlepšením metabolizmu a znížením zápalovosti sa mi zdá byť riskantné, a z vedeckého hľadiska priam hazardné. Je pravda, že niektoré potraviny, ako je sušené ovocie, obsahujú aminokyseliny, ktoré môžu tvorbu dopamínu stimulovať. Ostatne ako telesná aktivita. Z nutričného hľadiska ide teda o diétu bohatú na proteíny, ktorá vedie k znižovaniu hmotnosti,“ uvádza Andrea Ghiselli.

#chudnutie #bielkoviny #dopamínová diéta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nebuďte lenivý, namiesto večného spánku si radšej zacvičte.
Rozhodnite sa raz a navždy čo chcete v živote...

+ Uvoľnite sa a zabudnite na problémy, netrápte sa neustále.
Ak niečo chcete, choďte si za tým, nenechajte...