Zvýšený cholesterol nám môže poriadne zavariť. Ako ho riešiť, radí lekár

13.04.2018 11:00
Zdravie v januári: Zlý cholesterol stúpa,...
Keď zlý cholesterol stúpa, hrozia ľudskému telu mnohé problémy. Autor:

Vysokú hladinu cholesterolu netreba podceňovať. Jeho dlhodobo zvýšená hladina v krvi môže spôsobiť závažné zdravotné problémy, varujú lekári.

Cholesterol sa usadzuje na stenách ciev a znižuje ich priechodnosť. Vysoká hladina cholesterolu je príčinou kôrnatenia tepien, čo môže spôsobiť srdcový infarkt, mozgovú porážku, nedokrvenie dolných končatín, postihnutie obličiek, dokonca aj poruchy erekcie u mužov.

Pacienti ignorujú možnosť liečby

„Vysoký cholesterol je zákerný rovnako ako vysoká hladina cukru v krvi či vysoký tlak,“ povedal na tlačovej konferencii kardiológ Daniel Pella. „A napriek tomu, že vyšetrenie jeho hladiny je jednoduché a na Slovensku je dostupná efektívna liečba, mnoho diagnostikovaných pacientov sa nelieči,“ upozornil.

Najdôležitejšie je stanoviť „zlý“ LDL cholesterol, práve jeho hladinu treba totiž upraviť liečbou. „Hodnota celkového cholesterolu nemusí zodpovedať skutočnému kardiovaskulárnemu riziku. Skrýva totiž v sebe aj dobrý a zlý cholesterol a tie môžu byť v rôznom vzájomnom pomere,“ vysvetlil Pella.

Podľa odborníka existuje mnoho dôkazov, ktoré hovoria o vzťahu medzi hladinou cholesterolu a rozvojom srdcovo-cievnych či mozgovo-cievnych komplikácií. „Preto ju treba dôsledne kontrolovať, snažiť sa ju znížiť zmenou životného štýlu a pohybom, ak sa to nedarí, potrebná je farmakologická liečba,“ uviedol.

Zmeniť musíme životosprávu, dedičnosť neovplyvníme

Štatistiky ukazujú, že zvýšené hladiny cholesterolu má asi jedna tretina Slovákov. Normálne hodnoty cholesterolu mnohokrát nedosahujú ani vysoko rizikové skupiny populácie – hypertonici, diabetici či tí, ktorí prekonali srdcovocievnu príhodu.

Rizikovými faktormi pre vysoký cholesterol sú dedičnosť a životospráva. „Z dvoch hlavných rizikových faktorov – dedičnosť a životospráva, môžeme v súčasnosti ovplyvniť len jeden. Prevenciou je teda dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu,“ vysvetlil Pella. Ak zmena životného štýlu nezaberá a hladina zlého cholesterolu neklesá, prichádza na rad farmakologická liečba, ktorú pacientovi naordinuje lekár.

#zdravie #zmena #cholesterol #životospráva #hladina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezabúdajte na teplé jedlá dňa, vaše telo to naozaj potrebuje.
Nerobte prácu, ktorú neznášate, radšej...

+ Namiesto kávy si do práce zoberte zelený čaj, prospeje vám to oveľa viac.
Pripravte si niečo aby ste...