Ste rodičom? Gymnastika je aj pre najmenších

, 06.04.2018 17:00
gymnastika, šport pre všetkých
Deti sa vďaka cvičeniu učia disciplíne aj prekonávaniu samých seba. Autor:

Na otázky o gymnastike pre najmenších odpovedá Monika Šišková.

Monika Šišková, generálna sekretárka SGF a...
Monika Šišková, generálna sekretárka SGF a viceprezidentka komisie Gymnastika pre všetkých Medzinárodnej gymnastickej federácie. Autor: archív M. Š.

Od koľkých mesiacov a ako s deťmi cvičiť?

Pohyb je prirodzenou súčasťou každého dieťaťa od narodenia, takže, ak mu v tom trošku pomôžeme a podporujeme ho, môžeme začať od prvých mesiacov. Samozrejme, ide o primerané a nenásilné formy cvičenia, ako je pretáčanie, trošku neskôr zdvíhanie do sedu so zapájaním hlavičky do pohybu a podobne. V gymnastických telocvičniach vedieme hodiny spoločnej pohybovej prípravy detí a rodičov od 1,5 do 3 rokov. Hodiny sú zamerané najmä na rozvoj koordinácie a obratnosti. Neskôr deti pokračujú v materských školách na hodinách pohybovej výchovy, ale aj špecializovanými hodinami s využitím gymnastického náradia a náčinia.

Čo konkrétne u detí hodiny gymnastiky rozvíjajú?

Deti správnym cvičením získavajú pohybové návyky, ktoré sú veľmi dôležité v ich ďalšom rozvoji. Ide najmä o správne držanie tela, rovnomerný rozvoj svalstva, flexibility, koordinácie, rovnovážnych schopností. Ale nielen to. Deti sa vďaka cvičeniu učia disciplíne, prekonávaniu prekážok aj samých seba. Okrem toho tréningy rozvíjajú ďalšie vlastnosti – sústredenie, rešpektovanie spolucvičencov a trénera, pomáhanie si navzájom. S deťmi spravidla cvičíme 2× týždenne po 60–90 minút podľa veku a schopností.

Na aké pokroky sa môžeme tešiť?

Už 4-ročné deti sú schopné robiť synchrónne, ale aj izolované pohyby, ovládať jednotlivé časti svojho tela, napnúť svalstvo, odlišovať jednonožný alebo obojnožný odraz, odhadnúť silu, ktorou pohyb vykonajú, porozumieť slovným pokynom. Po roku gymnastickej prípravy sú schopné odtrénovať 90 minút trvajúci plnohodnotný tréning. Samozrejme, aktivity sú vedené primeranou formou, intenzitou, výberom cvičení, a čo je najdôležitejšie, tak, aby ich tréningy bavili a mali z nich radosť. Inak by nám do telocvične viac neprišli. Platí, že každé dieťa by malo začať najskôr s gymnastickou prípravou a len potom pokračovať s ostatnými športmi. Základ, ktorý v gymnastike deti dostanú, je nenahraditeľný.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#pohyb #gymnastika #ženský magazín MiA #šport pre všetkých
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vypnite myseľ a urobte si pár dní voľno a nič neriešte.
Dnes vás v práci určite potrebovať nebudú, nemajte...

+ Myslite dnes hlavne na seba a urobte všetko preto, aby ste sa dobre cítili.
Pokúste sa neustále dozvedať...