Nielenže ste bez fyzickej energie a vaše telo vysiela jasný signál – chcem oddychovať, ale nedokážete sa premôcť ani v práci. Pokrivkáva vaša mentálna aktivita.
„Jedlo potrebujeme na to, aby sme mohli behať, skákať, plávať…jednoducho športovať. Ale to, čo zjeme, má vplyv nielen na našu fyzickú, ale aj mentálnu aktivitu,“ opisuje Michal Páleník, spoluzakladateľ Slovenskej spoločnosti pre výživu a prevenciu a pokračuje: „Niekedy sa nám stane, že sa naobedujeme v reštaurácii a potom sa nám nechce nič iné, len ležať v posteli. A v práci klesá, celkom prirodzene, naša mentálna výkonnosť smerom dole.“
Podľa neho je optimálne, ak sa na našom tanieri počas obeda nachádzajú tie potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné a zároveň by však nemala byť zo stravy vyradená žiadna zo zložiek. „Treba prijať tuky, bielkoviny aj sacharidy. Čokoľvek by sme z tejto zostavy vylúčili, znamenalo by to pocit hladu a rovnako aj pocit toho, že nám čosi chýba,“ hovorí Páleník. Ako teda dodať telu jedlo nabité energiou? „To, čo robí z jedla niečo, čo nás nabije energiou, závisí od typu prijatých potravín, po ktorých siahame a takisto od porcie. Optimálne sú ľahšie stráviteľné tuky, komplexnejšie sacharidy – aby nám dodávali energiu počas celého poobedia. Doprajte si preto na obed jedlo s vlákninou, zeleninou, bielkovinou a komplexným sacharidom.“
Jedlo nabité energiou si dokážete pripraviť aj sama. Pomocníkom vám môže byť knižná novinka „Nabitá kuchárka“ Jany Šimkovičovej, v ktorej prináša svoje zdravé a výživné recepty viac ako 40 trénerov a osobností z oblasti cvičenia a zdravia. „Nejedzte len preto, lebo ste hladní. Jedzte preto, aby ste mali energiu na fungovanie počas celého dňa,“ vraví autorka knihy a pokračuje: "Slovenskí tréneri prezradili ich obľúbené a overené zdravé recepty nabité energiou, ktoré pomôžu pri získavaní vytúženého štíhleho a pevného tela.“