Čo sa rozumie pod prázdnymi kalóriami a kde na nás číhajú?

, 05.12.2017 17:00
zena, burger, maso, jedlo, dieta
Prázdne kalórie? Radšej im povedzte nie! Autor:

Potravinám, ktoré okrem kalórií obsahujú len malé či dokonca žiadne dôležité živiny potrebné pre naše telo - vitamíny, minerály, stopové prvky, by sme sa mali prirodzene vyhýbať.

Ide zvyčajne o čistú energiu, zväčša v podobe uhľohydrátov a nezdravých tukov. Niekoľkonásobne spracované potraviny a zárovaň aj rafinované potraviny ako biela múka, biely cukor či sladkosti obsahujú zvyčajne len prázdne kalórie.

Potraviny nabité prázdnymi kalóriami spôsobujú veľké výkyvy v hladine cukru v krvi, pretože prichádzajú do tela zväčša vo forme jednoduchých sacharidov. To môže viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti, pretože nevyužitá energia sa ukladá vo forme tuku.

Ak sa snažíte o zdravé chudnutie, prázdnym kalóriám sa treba vyhýbať. Dbajte na prísun hodnotných a zdravých kalórií. Preto dajte STOP týmto potravinám:

Rafinovaný cukor a sladkosti: Vitamíny a ďalšie živiny boli z neho odstránené počas výrobného procesu. Uprednostnite iné sladidlá ako sušené ovocie, med či sirup z cukrovej repy, ktoré poskytujú telu aj nejaké živiny.

Pečivo z bielej múky: Ide o výrobky pozostávajúce predovšetkým z jednoduchých sacharidov. Vymeňte ich za celozrnné obilniny, vyskúšajte aj iné, než pšeničné výrobky, napríklad pečivo z raže či prosa.

Sladené nápoje: Množstvo cukru ukrytého v 1 litri sladeného nápoja už prekročí dennú odporúčanú dávku v príjme cukru.

Alkohol: Je exprémne kalorický a obsahuje predovšetkým prázdne kalórie. Alkohol zvyšuje hladinu cukru v krvi, čo vedie k útokom vlčieho hladu. Určite viete, ako na vás pôsobí pár pohárikov alkoholu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#živiny #kalórie #cukor #alkohol
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dnes prežijete veľa radosti a pozitívnej energie, radujte sa zo života.
Ak nie ste spokojný so svojou...

+ Ste príliš unavený, nechajte svojmu telu dostatok oddychu.
Peniaze nie sú všetko, zapamätajte si, že to čo...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk