Nadúvanie a výkyvy nálad
Nie sú to len prsia, ktoré bolia, ale aj vyrážky, ktoré sa náhle zjavia na lícach a brade, bolesti hlavy a chrbta, nadúvanie a hnačky, nekontrolovateľný hlad, zavodnenie organizmu… Cítime sa odpudzujúco… Ale nie každá žena trpí rovnako intenzívne počas „svojich dní“. Niektoré nemajú pred a počas menštruácie žiadne príznaky. Tvoria však menšinu. Prečo ženy počas menštruácie trpia silnými výkyvmi nálad, vedci dodnes jednoznačne nevysvetlili.
Čo pomôže?
Šport
A to aj v prípade, že sa na to vôbec necítite… Cvičenie počas menštruácie sa postará o rozptýlenie a stimuláciu endorfínov. Počas „našich dní“ sa hormónmi šťastia potrebujeme doslova predávkovať.
Autogénny tréning
Áno, samy seba môžeme naprogramovať. Ak máte nanič náladu a cítite sa hrozne, ľahnite si na chrbát a začnite si postupne vedome uvoľňovať všetky svalové skupiny. Formulujte pozitívne výroky typu: Som sexi. Cítim sa príťažlivo. Alebo „Dnes sa chcem na všetko tešiť“. Hoci to znie šialene, zaberá to. Pri menštruačných ťažkostiach pomáha aj joga.
Zdravo žiť
To by sme mali, samozrejme, stále. Ale práve počas menštruácie platí: Menej alkoholu, kávy, cukru a nikotínu. Dôvod je prozaický: Budeme sa lepšie cítiť.
Strava
Počas menštruácie by mali ženy dbať na stravu bohatú na dôležité vitamíny, minerály a nenasýtené mastné kyseliny. Podľa štúdie univerzity v Massachusetts trpeli ženy, ktoré cielene užívali vitamín D, vápnik a vitamín B6 menej a cítili sa oveľa lepšie.