Vedci potvrdili: Šťastie nemôžete mať, musíte si ho stvoriť!

27.08.2017 14:00
žena, matka, šťastie
Ak hľadáte šťastie, zmeňte pohľad na svet a nájdite si okolo seba šťastných ľudí a priateľov. Autor:

Mať šťastie je tak často opakovaná fráza, až jej mnohí na vlastnú škodu uveria.

Stop naháňaniu sa za pocitom šťastia

Najnovšie zistenia by mohli dať stopku neustálemu naháňaniu pocitu šťastia. Problémom takýchto pretekov je prchavosť zážitku. Vonkajšie veci nám spôsobia radosť, pocit šťastia, no pre mozog sú niečo ako poldecáky alkoholu. Zabezpečia okamžitý prísun serotonínu a endorfínov, vďaka čomu sa stávame pozitívne naladení, ale získavame tendenciu viazať pocity na vonkajšie veci. Tie však poskytujú efekt krátkodobý, s potrebou zvyšovať dávky. Ukazuje sa, že ani viac áut, ani väčší dom, dokonca ani jachta na Jadrane nespôsobujú dlhodobé šťastie. Veda sa teda pozrela priamo do nás.

Rekvalifikácia mozgu

Na to, aby sme pocit šťastia vnímali ako dlhodobý, je nutné očistiť ho od potreby niečo vlastniť. Podľa psychológa Shawna Achora sa dá pocit šťastia natrénovať správnym nastavením mysle na okolie a rôzne situácie. Napríklad pochvala od neznámeho človeka nás robí rovnako šťastnými ako úspech pri skoncovaní s fajčením.

Šťastie je predpoklad šťastia

Zaujímavé je, že šťastie je ako začarovaný kruh. Rovnako, ako keď niekto povie, že sa nevie dostať z problémov. Zdá sa, že základ je všade rovnaký, je potrebné začať so sebou. Nájsť v každej veci pozitívny moment a optimizmus následne začne pribúdať. Shawn Achor totiž zistil, že šťastnejší ľudia viac zarábajú, sú o 30% produktívnejší a menej chorí.

Pocit šťastia treba trénovať

Yoni Ashar sa venuje neurovede súcitu na University of Colorado Boulder a potvrdil, že šťastie sa omnoho lepšie viaže na vzťahy, ako na veci. Dokonca sa mozgové prepojenia nasmerované na šťastie dajú naučiť. Nie je preto náhoda, že šťastní ľudia majú šťastné vzťahy a viac sa stretávajú so šťastnými osobami vo svojom okolí. Ale aj depresívnejší s rovnako naladenými. Šťastie a nešťastie sa ukazujú ako vzťahový a sociálny než materiálny fenomén. Preto ak ho hľadáte, zmeňte pohľad na svet a nájdite si okolo seba šťastných ľudí a priateľov. Tak budete usmiati bez toho, či máte dve autá, alebo ani jedno. To je aj dôvod, prečo napríklad aj v chudobných štvrtiach dokážu mať úsmev na perách. Vytvárajú spojenia šťastných chvíľ.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sérotonín #šťastie #pocit šťastia #optimizmus #endorfíny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zabúdate na ovocie a zeleninu, predídete neželaným chorobám.
Predaj nehnuteľnosti vám môže zabezpečiť...

+ Zaujímajte sa viac o vaše zdravie, vek vám pribúda a choroby tiež.
Ponúkané peniaze môžete odmietnuť,...